IMG_5133

Projít si centra velkoměst a vidět všechny ty symboly, který známe z pohlednic a učebnic, je skvělá věc. Ovšem pokud chcete proniknout pod kůži města, je třeba uhnout z hlavních turistických cestiček a zamířit o něco dál.

Nedávno jsem se rozhodnul udělat si menší výlet do Londýna. Díky poměrně solidní nabídce letenek se do hlavního města Spojeného království dostanete za dva tři tisíce. A pokud nejedete zrovna na nákupy a nepotřebujete spát v extra hotelu, pak vás víkendový výlet vyjde bratru na pět tisíc. A to už je zajímavý.

V Londýně jsem byl všehovšudy dvakrát, ale vlastně nikdy ne pořádně. Poprvý to bylo v rámci školního poznávacího zájezdu, když mi bylo dvanáct. Jenže v tomhle věku člověk nemá nic z poznávání, který tam zažívá. Podruhé jsem se tam dostal před dvěma lety, ale šlo spíš o přestupovou stanici při mé cestě do Skotska. Tehdy se mi Londýn dokonce pěkně zprotivil. A to když jsem si napřed (ještě před odjezdem do Glasgow, odkud jsem měl jít pěšky asi 150 km) úplně zničil nohy, jak jsem v gládách pochodoval kolem Big Benu a po St. James’s Parku, a jak jsem se po návratu ze Skotska – špinavej, uchozenej a unavenej – ocitnul v Mekce nakupování na Oxford street, kde se právě mezi stovkami butiků konala přehlídka odosobněných výrazů statisíců lidí z celýho světa. Na to jsem neměl.

Takže jsem se protentokrát rozhodnul vzdálit se od centra a podívat se do East Endu, čtvrti ve východní části osmimiliónové metropole. East End dříve proslul jako dělnická čtvrť, kam se uchylovali přistěhovalci. V posledních letech se sem ale začali stahovat všelijací umělci a streetartisti, a z dříve chudinské čtvrti se stala pestrá oblast se zajímavými odkazy na špinavou minulost Londýna 20. století.

Do těchhle míst se chci vypravit a poznat jinou tvář Londýna, než jakou lidem nastavuje obvykle po vystoupení na Victoria Station nedaleko Buckinghamského paláce. I když bych rád okusil taky něco z tradičních zastávek, jako je St. Paul’s Cathedral, British Museum nebo National Gallery. Tak uvidíme, co vše se mi za víkend podaří stihnout. [contact-form][contact-field label=’Name‘ type=’name‘ required=’1’/][contact-field label=’Email‘ type=’email‘ required=’1’/][contact-field label=’Comment‘ type=’textarea‘ required=’1’/][/contact-form]