Anglický venkov. Když se umoudří počasí, je to tady lepší než ve středomoří

Úchvatná krajina anglickýho venkova

Jestli toužíte vidět pravou Anglii, vyhněte se velkým sídlům a zamiřte třeba na jihozápad k Bristolu, kam z Prahy lítá pravidelná linka od levného EasyJetu. Jestli navíc chcete pravou Anglii skutečně zažít, ideální je se ubytovat u místních starousedlíků. Pokud si nepotrpíte na all inclusive odpočinek, nebudete litovat.

My jsme strávili týden v okolí města Barnstaple, jihozápadně od Bristolu a naproti waleskému Swansea. Na farmě ve vesnici Uppacott, kde žije víc králíků než lidí, nás ubytovali Ashley a Bára Thornovi. A fakt jsme nelitovali.

Welcome in Clovelly!

Welcome in Uppacott!

Život na farmě byl pro nás jako návrat do starých časů. Občas jsem se až divil – a před místními trochu styděl – jak jsme byli unesení z některých úplně normálních věcí, jako je stříhání ovcí nebo zahánění krav. Ale když člověk v tejdnu přijde do styku jenom s kompem a největší fyzickou námahou je pro něj pár uběhnutých koleček v parku za barákem, tak tohle je jako skok do jinýho světa.

Ale každopádně hodně příjemnej skok. Aspoň pokud teda chcete na chvíli vypnout od každodenního stereotypu a závislosti na tom, jak silnej signál wifi právě máte. Tady si člověk zkusí úplně jiný hodnoty. Ale neříkám, že dělat to každej den, je nějaký vysvobození. Spíš zajímavá forma dovolený.

Jinak se mi zase potvrdilo, že Anglie, kterou půlka světa vnímá jako upjatou kolíbku nejrůznějších zkostnatělých tradic, konzervativní a na míle předvídatelnou zemi, nemusí být tak nudná a nezáživná, jak se o ní říká, ale umí překvapit. Třeba tím, jak tamní lidé nesplňují zažitou představu o jejich suché povaze milující řád a pravidla. Nebo tím, že vždycky, když čekáte oblačné dny a nekončící kolmo padající kapky minimálně o velikosti buckinghamskýho paláce, svítí celý týden slunce a vy na pláži koupíte za pět liber osušku, abyste mohli na pár vteřin skočit do chladnýho oceánu a doma o tom vyprávět.

Kostel v Tawstock nedaleko místa, kde jsme bydleli

Kostel v Tawstock nedaleko místa, kde jsme bydleli

Co se týče počasí, náš týden tam se vydařil. Až na dva dny (z nichž jeden byl dnem odjezdu) svítilo slunce a teplota se blížila k 20 stupňům. Takže jsme bez výjimky využili nabídku výletů, kterou nám Ash s Bárou připravili.

Když jsme zrovna necestovali někde po okolí, byli jsme na farmě a snažili se být nápomocní. Třeba při zahánění dobytka, kontrolování ovcí, krmení koz atd atd. Prostě sranda. I když přiznávám, že jsme asi víc překáželi, než pomáhali.

Louky v Clovelly

Louky v Uppacott

Seznámili jsme se taky s několika málo sousedy, kteří ve vesnici Uppacott žijí. Což byla vždycky celkem vtipná záležitost, poněvadž to byli všechno farmáři každým coulem, kteří byli jednak ohromně přátelští, jednak vynikali oblibou vyjmenovávat a ukazovat cizincům veškerý svůj majetek a zvířectvo. Takže když jsme jednou navečer dorazili na návštěvu k chlapíkovi jménem Mr. Bell, nejen že nám zevrubně ukázal statek s dobytkem a drůbeží, ale taky nám poskytnul a předvedl své dva letité traktory.

Robin nám ukazuje jednu ze svých slepic. Tu nejzvláštnější

Robin nám ukazuje jednu ze svých slepic. Tu nejzvláštnější

Ještě důslednější byl v tomhle chovatel Robin, zapálený shromažďovatel domácího ptactva. Až do tohohle setkání by mě nenapadlo, kolik různých opeřených ptáků existuje. Robin jich měl 49 druhů. A taky se ukázal jako anglická obdoba nepoučitelnýho nákupčího ze Slavností sněženek, co vždycky slíbí, že už si nic dalšího nekoupí, ale „když tahle slepice stála jen tři libry a tak hezky kouká…“.

Farma měla strategickou polohu. Do města to bylo deset minut autem a do půl hodiny jste byli v exmoorském národním parku nebo u moře. Což se ukázalo jako skvělá volba, protože vyžití je v těchhle oblastech poměrně bohatý. Takže jsme se kromě zastávky s koupáním v oceánu zúčastnili taky třeba tradičního lovu nebo zavítali do malebných rybářských vesniček. To už si nechám na příští vyprávění.

[contact-form][contact-field label=’Name‘ type=’name‘ required=’1’/][contact-field label=’Email‘ type=’email‘ required=’1’/][contact-field label=’Comment‘ type=’textarea‘ required=’1’/][/contact-form]