Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Život v Karibiku je krásnější, ale tvrdší, říká zakladatel české vesnice na Roatanu

Česká vlajka z balkónu jednoho z domů dává jasně tušit, že v téhle části ostrovu je cosi jinak

Česká vlajka z balkónu jednoho z domů dává jasně tušit, že v téhle části ostrova je něco jinak

Rozhovor – Jiří Černý je sedmapadesátiletý rodák z Brna, kterému se podařilo to, o čem tisíce jeho krajanů jen sní. Před osmi lety se pracovně vypravil na maličký ostrov Roatan (50 km dlouhý a 7 km široký) kousek od pobřeží Hondurasu a natolik se mu tam zalíbilo, že se rozhodl zůstat. Co zůstat, položil zde základy české vesnice, která dnes, po letech budování a zařizování, slouží jako rekreační středisko pro Čechy i jako místo, kde si můžete koupit dům a strávit zde zbytek života. Ve vodách Karibiku se tak rozrůstá početná česká enkláva.

Bude tomu za chvíli deset let, co jste začal střídavě žít na ostrově Roatan. Co vás vůbec přimělo se do této země vypravit?

Jsem na Roatanu osm roků. Přišel jsem sem, abych dodával technologii pro ostrovní pivovar v rámci činnosti společnosti, kterou vlastním v České republice. Zůstal jsem ale déle, ostrov si prohlédl a velmi se mi to tady zalíbilo. Dokonce natolik, že jsem zvažoval, jestli trvale odejít z České republiky.

Kromě překrásného prostředí mě nadchly také vhodné podmínky k pobytu, jako je bezvízový styk s ČR, možnost podnikání, moře a celoroční teplo.

Jiří Černý žije střídavě na Roatanu a v České republice. Obě tyto země se prý jen těžko dají srovnávat

Jiří Černý žije střídavě na Roatanu a v České republice. Obě tyto země se prý jen těžko dají srovnávat

Bylo to těžké rozhodování opustit najednou všechno, co máte doma, a vypravit se do Karibiku?

Ano, jsem přece jen jako většina Čechů dost vázán na rodnou hroudu, ale mám dospělého syna, který řídí naši společnost, a v tomto směru to bylo snazší. Přesvědčil jsem i manželku, a tak jsme spolu s ní a malými dětmi odešli na ostrov a zkusili štěstí.

Důležitým hlediskem, které nás bezesporu také ovlivnilo, bylo vrozené astma mojí tehdy ani ne dvouleté dcerky, která se na ostrově definitivně vyléčila. Slaný vzduch a stabilní teplota na Roatanu působí blahodárně na dýchací cesty, pohybové ústrojí, revmatismus a další nemoci. Také čistota ovzduší a příroda kolem nás rozhodně ovlivnila naše rozhodování.

Zátoka na Roatanu

Úchvatná zátoka na Roatanu

Jak často se vracíte do Česka?

V rámci výstavby projektu české vesnice se pohybuji střídavě na Roatanu a v České republice. Dá se říct, že trávím polovinu času prací na ostrově a polovinu prací v Česku. Zatím to tak vyžaduje provoz výstavby projektu. V ČR komunikuji s klienty, řešíme plány staveb, financování, projekty a zabývám se také propagací projektu, aby se o něm v ČR vědělo.

Váš původně pracovní pobyt na ostrově se změnil v budování české vesničky na Roatanu. Co vás k tomu přimělo?

Stýskalo se nám na ostrově po kamarádech a známých, a proto jsme se pustili do projektu české vesnice, jak se jí nakonec nyní říká. Chtěli jsme být v hezkém prostředí ostrova, ale se známými, kamarády a podobně smýšlejícími lidmi. Ať už by tady s námi bydleli natrvalo, nebo by sem létali jen za rekreací a poznávacími pobyty.

Vím, že Češi milují moře a teplo, kterého není v ČR dostatek. Proto jsem nikdy nepochyboval o tom, že by o projekt nebyl zájem. Projekt české vesnice jsme zaměřili výhradně na českou a slovenskou klientelu.

Domky v české vesnici

Domky v české vesnici

Jak to vypadá na ostrově teď – po několika letech budování?

Projekt České vesnice 1, o kterém jsem hovořil, je uzavřen a probíhá dokončovací výstavba. Dokončujeme výstavbu domů, parkové úpravy a dopilováváme organizaci a strukturu. Finišujeme také legislativní kroky, aby česká vesnice fungovala správně a ve shodě s právem Hondurasu, pod který ostrov náleží.

Tím projekt končí, nebo máte na ostrově další plány?

Chci na ostrově podnikat v oblasti další výstavby, protože zájem české veřejnosti je větší, než byla kapacita prvního projektu. V současnosti pomáhám s druhým projektem pod názvem Diamond Hill and Beach Resort.

Označujeme jej jako Česká vesnice 2, ale označení není zcela správné, protože je to kosmopolitní projekt, který už nebude omezen jen na českou klientelu, ale bude svým obsahem i velikostí nabízet účast i jiným národnostem.

Pobřeží z výšky

Pobřeží z výšky

Jednotlivé sekce v projektu budou odděleny tak, že vzniknou samostatné celky, které by se daly jaksi rozdělit podle národností tak, aby mohli být Češi samostatně, stejně jako Němci, Američané a podobně. Ale pod společnou správou celku.

Takže se zdá, že to byla z vaší strany trefa do černého

Ostrov Roatan se rychle rozvíjí. Za roky svého pobytu jsem zaznamenal značné pokroky naprosto ve všem od infrastruktury, služeb, bezpečnosti, výstavby obchodů a technického zázemí, cest, letiště až po rozšíření mobilních a datových sítí.

Osobně dávám ostrovu Roatan velkou budoucnost. Také stoupá návštěvnost ostrova z původních 500 tisíc turistů ročně až na téměř 3,5 miliónu předpokládaných v roce 2015. Přes toto všechno si ale Roatan zachovává svůj půvab a pořád se dá považovat za téměř panenský ostrov s dostatkem soukromí, klidu a neponičené přírody.

Kolik lidí přijede ročně do vaší vesnice na Roatanu?

Musíme rozlišit dvě roviny. Většina je těch, kteří zde mají nemovitosti. Létají sem pravidelně dvakrát třikrát ročně. V průběhu jednoho roku jich zde může být kolem dvou set. Z toho v projektu stabilně zůstává deset patnáct lidí, o kterých by se dalo říct, že jsou na Roatanu trvale. Ostatní sem létají jako na chalupu, nebo brali nákup nemovitosti jako investici k pronájmu, případně s ní počítají na důchod.

V české vesnici se můžete ubytovat na pár dní i na celý život

V české vesnici se můžete ubytovat na pár dní i na celý život

Druhou část tvoří krátkodobí návštěvníci, kamarádi majitelů nemovitostí, turisté a vůbec lidé, kteří si zajistí pobyt přes naši zprostředkovatelskou agenturu www.roatan.cz. Těch může být rovněž kolem dvou set. Obvykle sem jezdí na 14 dní, někteří přiletí na tři týdny a výjimečně někdo na měsíc a déle.

Zatím to nejsou nijak závratná čísla, ale poměr majitelů a návštěvníků se bude postupně měnit. Jakmile projekt dokončíme, předpokládáme návštěvnost v řádu stovek lidí ročně. Mě samotného oslovuje v rámci dotazů na nemovitosti na Roatanu, turistiku a krátkodobý pobyt či žádosti o práci v projektu několik osob denně.

Co všechno mají návštěvníci k dispozici?

Už umíme nabídnout v rámci projektu například potápění – lidé si mohou udělat i potápěčské zkoušky – výlety, rybaření, a kdo má zájem, může se přihlásit na kurzy angličtiny.

Obyvatelé mají k dispozici i českou hospodu. Dát si tam můžete guláš nebo vepřo knedlo

Obyvatelé mají k dispozici i českou hospodu. Dát si tam můžete guláš nebo vepřo knedlo

Jedná se o počeštěné prostředí? Dostanou lidé v české vesnici na Roatanu třeba knedlo vepřo, nebo se víc snažíte návštěvníkům přiblížit místní kulturu?

Dostanou i knedlo, vepřo, zelo nebo český chléb či guláš. Ale snažíme se přizpůsobit místním podmínkám, tedy podáváme ryby, krevety, fazole, smažené banány, platanos, yuka, boby a podobně. Je to dobré a zdravější než česká kuchyně.

Na kolik takový pobyt u vás vyjde?

Pokud se člověk chová stejně, jako když je doma v Česku, je to nákladově srovnatelné. Něco je tu dražší, něco ale i výrazně levnější. Pokud to návštěvník pojme jako dovolenou, stravuje se v restauracích, jezdí taxíky nebo pronajatým autem, potápí se a jinak se baví, pak samozřejmě utratí víc. Ale záleží na něm. Čtyřčlenná rodina tady může na dovolené vystačit s 20 tisíci, ale není problém utratit i 50 tisíc. Záleží na hranici životní úrovně, na kterou je kdo zvyklý. Zdejší rodina musí obvykle vystačit v přepočtu s deseti tisíci korun na měsíc.

Celé to vypadá skoro jako idylka. Má ale ostrov i nějaká negativa?

Samozřejmě, stejně jako všude jinde na světě. Postupně se zvyšují ceny, a to jak potravin a služeb, tak pozemků či stavebního materiálu. Úroveň odvedené práce odpovídá mnohdy standardům Střední Ameriky.

Problém může být pro Čechy také to, že jsme zvyklí na uspěchaný způsob života, zatímco místní nikam nespěchají. Je potřeba se smířit s tímto tempem, protože rozčilování v tomto nemá žádný smysl. Češi také nejsou příliš zvyklí na zdejší kosmopolitní společnost. Místním nepřipadá zvláštní, že se tu setkávají černoši a hispánci se starousedlíky z Anglie, Irska, USA, s indiány a dalšími, ale Češi v tom mají stále rezervy.

Domorodci jsou prý mnohem pohodovější a veselejší

Domorodci jsou prý mnohem pohodovější a veselejší

Jak vůbec hodnotíte tamní obyvatele?

Jsou to naprosto pohodoví lidé. Pobyt a život na pevnině v Hondurasu je divoký a nebezpečný, ale na ostrově je to bez problémů, pokud se člověk chová slušně, neprezentuje nadřazenost, bohatství, neužívá drogy nebo se nepotuluje v noci mimo frekventovaná místa a neprovádí, co nemá. Za celé roky jsem neměl jediný konflikt s někým jiným.

Můžete porovnat život na Roatanu s životem v České republice?

To porovnat nejde. Česká republika je velmi sociální stát, ale málo svobodný. Na Roatanu se musíte naučit o sebe postarat sami – musíte si třeba platit sám zubaře, lékaře a jiné věci, které potřebujete k životu. Ale zase neplatíte nic navíc. Když přijdete na Roatan, je třeba s tímto počítat a mít nějakou finanční rezervu. Musíte se o sebe umět postarat, nikdo vám nedá nic zadarmo, ale na druhou stranu vás s ničím neotravuje, nevybírá nesmyslné daně, neposílá na vás exekutora a nestresuje vás. Ve srovnání s Českou republikou je život na Roatanu krásnější, ale tvrdší.

Pláž na Roatanu

Pláž na Roatanu

Člověk v České republice často při pohledu na záběry z Karibiku a jiných exotických destinací zaplesá nad tím, jak se život tam zdá pomalejší, klidnější a vůbec tak nějak šťastnější. Skutečně to tak je, nebo je to jen klam?

Je to jednoznačně pravda. Místní lidé jsou mnohdy chudí, ale nesmírně pohodoví, veselejší, a myslím, že také šťastnější. A to i v chudobě. Jsou hrdí na svou zemi a žijí tady rádi.

Co byste doporučil lidem, kteří mají podobný sen jako vy – zabalit to v Česku a začít žít zcela nanovo někde úplně jinde?

Záleží na tom, jak jsou psychicky silní a co jsou ochotní pro to všechno udělat. Není to snadné. Základem je produktivní věk, znalost jazyka a schopnost se přizpůsobit. Nebo být bohatý, mít dostatek peněz a pak to jde snáz.

Pláž

Přestože se na Roatan naučili jezdit turisté, pořád to není masovka

A co vy, hodláte na Roatanu zůstat?

Ano, pokud budu zdravý a budu moci pracovat. Také budu-li mít dost peněz na to, abych tady mohl žít. Ale neplánuji definitivně zpřetrhat vazby mezi svým novým domovem a Českou republikou, chtěl bych mít vždy možnost se vrátit, pokud se tak rozhodnu. Mám na republiku silní osobní i rodinné vazby.


 

Více informací o české vesnici najdete zde.

FOTO: archiv. J. Černého

Počet komentářů: 28

 1. „Pobyt a život na pevnině v Hondurasu je divoký a nebezpečný, ale na ostrově je to bez problémů, pokud se člověk chová slušně, neprezentuje nadřazenost, bohatství, neužívá drogy nebo se nepotuluje v noci mimo frekventovaná místa a neprovádí, co nemá.“
  Dle tohoto tvrzení je rodinná projížďka půjčeným autem neslušná, nadřazená, nebo co? A užívání mobilního zařízení za bílého dne je prezentace bohatství, že se trestá zastřelením…?
  Může se pan Černý vyjádřit k značnému nárustu závažné kriminality na ostrově v posledních letech? O kolik asi tak ještě naroste, pokud se Roatan nepovede odfiltrovat od pevninského „businessu“ a loďaři odstaví ostrov z tras cruise shipů…

  • (Hikemyworld): Odpověď J. Černého: Rodinná projížďka půjčeným, ani vlastním autem není nic neslušného, ani
   nebezpečného. Je to běžné a nikdo to neřeší.
   Stejně tak není nebezpečné používat mobil, nebo počítače kdekoliv na
   ostrově. Nevím o tom že by docházelo ke krádežím.
   Co se týká kriminality je tady pořád stejná na přijatelné úrovni, jak jsem
   psal pokud se chováte také normálně. . Neregistruji nárůst kriminality .
   Proto také není důvod aby Cruisery měnily svoji trasu. Neznám zdroj Vašich
   informací a nepovažuji je za validní. Myslím že to bude spíš novinářina
   pokud jste to někde četl. Potřebují mít senzační témata a náměty k psaní.
   Můžete zůstat klidný a nemusíte se obávat.

   • Roatan znám, pracoval jsem v Cruise Industry. Ze všech ostrovů se mi tam líbilo nejvíc. Před 11 lety…
    Bohužel zdroje jsou validní:(
    Úroveň kriminality vzhledem ke množství dostupných zpráv o použitých střelných zbraních v posledních letech nepovažuji za přijatelnou, vzhledem k počtu obyvatel ostrova ji považuji za značně nepřijatelnou.
    Poprava zaměstnance Norwegian Pearl Jacoba Gabana 6. dubna letošního roku za bílého dne kousek od Merry Inn Seaman’s Clubu, tedy pár metrů od jeho mateřské lodi(pokud pan Černý nezaregistroval tohle, tak by se mohl zeptat například číšnice) je jenom vrcholem ledovce. NCL tam kvůli tomu chvíli nestavěla… ale jistě bude stavět dál, když je tam pro ně tak levně.

    Dovolím si citovat Tamaru Oyarzabal:
    „I lived on Roatan for 2 years and I was a frequent visitor for 3 years before that.One of the main reasons I left was precisely because of the crime level.It is pretty well hidden by the authorities and by the people who make their living off of tourism,but I saw and heard of many cases of assaults, burglary and even murders on a constant basis.It is too bad, because the island is beautiful, but I would not agree that it is a safe place to live or visit at this time,sorry.I hope they can keep working on it for the sake of the people who make a living in the tourism sector.The problem is that since many of these crimes are not reported in the media,one never really knows if the situation has gotten better or not.“

    A ještě jednou se zeptat pana Černého: kde je pravda, a co dělá komunita novo usedlíků pro zúžení stále více se rozevírajících sociálních nůžek na ostrově?

 2. Dobry den pane ,
  Zjištoval jsem si dostupné informace ohledně incidentu který popisujete. Ono je to maličko složitější a trochu jinak. Pracovník Cruiseru byl opravdu zastřelen. Došlo k tomu nešťastnou náhodou při rvačce v přístavu tak, že při pravidelných cestách na ostrov navštěvoval nějaký dům s nabídkou sex služeb. Podle vyjádření místních to bylo pravidelně a pravidelně s ním byly problémy při placení. V inkriminovaný den došlo k potyčce a chtěl zmizet na lod kde měl samozřejmě zázemí a kam z ostrova nikdo nemohl. Chytili jej před lodí a došlo ke rvačce. Bohužel použili i zbraň a problém byl na světě. Byla z toho velká mela a provozovatel lodí opravdu asi na tři dny zastavil provoz se zastávkami na Roatanu do doby vysvětlení. Po dokladování svědectví bezpečnostních kamer a svědků bylo prokázáno k čemu došlo a provoz Cruiserů byl obnoven. Nejsem oprávněn soudit, ale nechoval se sám příliš správně a pokud nechtěl za uvedené služby zaplatit, neměl tam co dělat. Za podobné chování by jej sejmuli klidně i v Praze . Vím že to není žádný argument , jen vysvětlení jak k tomu došlo.
  Kriminalita na Roatanu je ve srovnání s pevninou zcela minimální. Pevnina nebezpečná je, to je bezesporu pravda. Neznám ale osobně nikoho komu se na Roatanu něco stalo. Pokud se člověk chová normálně, není opilý, nedroguje a nepotuluje se po nocích . Případ lodníka byl zcela extrémní případ. Je mi jej samozřejmě líto, ale byla to jeho volba. Vláda i vedení ostrova si samozřejmě dobře uvědomují nutnost bezpečnosti. Myslím si že pro to dělají v současnosti daleko více než před lety a výsledky jsou uspokojivé..
  Vzpemente na utok paranoidního Breivika na dětský tábor v Norsku n kde byly desitky mrtvých za jediný den. Nevím že by kvůli tomu přestaly proudit turisté do Norska. Vždy se najde nějaký magor který může takto poškodit bezpečnost společnosti i jméno dané destinace. Nesmí to být ale samozřejmě pravidlem.
  Tolik k mému vysvětlení a vyjádření. Jiří Černý

 3. Pro nás exotická oblast může být Karibik. Ubytování v teplém a pěkném prostředí u moře našince láká.

 4. Ano je tady nádherně,

  ubytování najdete na http://www.roaran.cz

 5. Dobrý den, ráda bych se i se synem odstěhovala, ale zajímalo by mě, jak je to s praci a jak je tam draho, jsem zdravotní sestra, ale nebojím se žádné prace. Můžete mi poradit prosím. Dekuji.

 6. Dobrý den paní Veroniko. Rád bych Vám pomohl, ale myslím si že bez vytvořeného zázemí a finančního zabezpečení není pro Vás Roatán vhodné místo pro trvalý pobyt. Nehledě k tomu pokud byste odešla s dítětem a neměla práci nikdo Vám nepomůže. Tady žádné sociální a nemocenské není. Samozřejmě bychom se snažili Vám nějak v rámci české komunity pomoci, ale toto není dlouhodobé řešení. Pokud byste musela navíc platit nájem za bydlení, koupit – nebo zapůjčit si auto, nemáte sama moc šanci. Vím že jsem Vás nepotěšil a mrzí mě to, ale předcházím možným problémům. Náklady zde jsou srovnatelné s Českou republikou, běžné příjmy zvláště u žen zpravidla výrazně nižší. Jestliže je důvodem Vašeho uvažovaného odchodu především řešení sociální situace, tak toto není vhodné. Pakliže se jedná o řešení zdravotních problémů ( výborně to tady prospívá astmatikům, revmatikům, lidem s kožními nemocemi a pod ) tak pak se samozřejmě v rámci zdraví dá cokoliv překousnout, ale v Č.R. to budete mít výrazně snazší.
  Toto je můj subjektivní názor. Přeji hezký den. Jirka Černý, Roatán

 7. Dobry den pane Černý
  Chci se jen zeptat jak to s dlouhodobým pobytem respektive trvale tam žít
  Dále jak je to s podnikáním protože asi bych se za chvily nudil nic nedělat
  Podnikám v oblasti gastro , nejaké produkty jsme už od vaši firmy kupovali
  Díky za odpověď Tony

 8. Dobrý den, jako turista smíte být na Roatánu jen 90 dnů. Pro trvalý pobyt si musíte zažádat o rezident nebo pracovní povolení. Jinak na ostrově legálně pracovat nemůžete. Rezident je pro trvalý pobyt nezbytný, jinak musíte každých 90 dnů řešit prodloužení pobytu. Abyste mohl získat rezident musíte být na ostrově nejsnadněji jako rentiér, důchodce, nebo podnikat a vlastnit firmu. Při průkazné investici do nemovitosti se to stává snadnější. Vyřízení je nutné zadat právníkům kteří to dokáží vyřídit a zaplatit. Sám to nevyřídíte. Tolik v kostce. Děkuji za dotaz a Vaši přízeň. Jirka Černý

  • Tomáš Jung

   26.5.2015 at 11:14

   Dobrý den,
   můžete mi sdělit, zda již někdo z Čechů žijících v české vesnici, nebo i mimo dostal honduraskou residenci, tj. Resident Card?
   Podle mých VĚROHODNÝCH zpráv z diplomatických kruhů je získání pro Čechy a Slováky téměř nemožné a musí každých 90 dní, (tedy ne 3 měsíce) VYCESTOVAT mimo území střední Ameriky na týden. Údajně ještě ŽÁDNÝ český občan residenci nezískal, je prý udělována jen lidem s americkým, kanadským pasem a lidem ze západní Evropy. Vy máte residenci?

 9. Dobry den
  Díky za info, s tou investici do nemovitosti počítám , to znamená ze bych mohl snadněji dostat card resident?? Třeba jako ve Španělsku ?
  Na základě toho bych si chtel otevřít nejaky bar pokud by to bylo možné
  A mate představu kolik by to stalo vyřídit přes právníky alespoň orientačně??? Díky

  • Tomáš Jung

   26.5.2015 at 11:18

   Údajně honduraské úřady blokují vydávání Resident card lidem z východní Evropy a ještě NIKDO s českým pasem residenci neobdržel. Navíc je to spojeno s dodáním obrovského množství potřebné dokumentace a vysokých poplatků. Řízení trvá řadu měsíců a výsledkem je jediné: ZAMÍTNUTO.

 10. A od kolika let se tam počítá ze je člověk v důchodu ??

 11. Dobrý den Tony,
  můžete být v důchodu třeba ve 30 letech pokud mate peníze. To není omezeno věkem, jen musíte mít z čeho. Je to jen technický termín a jeden ze způsobů pobytu. Peníze Vám musí chodit na účet na ostrově abyste prokázal že žijete z důchodu.
  Piště mi prosím spíše na cerny.roatan@cesk.cz
  Jako zásadní vidím ostrov nejprve navštívit a poznat alespoň na dva až tři týdny.
  Udělat si vlastní představu, vše procestovat a osahat si vlastníma rukama. Jakékoliv rozhodnutí o pobytu dělat až na základě vlastních zkušeností. Každý máme svoje představy, priority a oči. To co se jeví jako vhodné mě nemusí být vhodné pro Vás a opačně.
  Pojmout návštěvu jako relaxaci v Karibiku a poznávací dovolenou. Nemůžete pak být zklamaný.
  Děkuji za Váš zájem o tuto krásnou destinaci . :) Jirka Černy

 12. Zdravím p . Černý
  Díky za info, nápisu vám na váš email díky

 13. Klára Svobodová

  5.5.2016 at 18:04

  Moje kamarádka se právě vrátila z Roatánu a je opravdu nadšená. Průvodcem jí byli lidé z http://www.realityroatan.cz, kteří jí zajistili nejen pestrý program na každý den, ale provedli jí širokou nabídkou nemovitostí na ostrově. Byli i v České vesnici, ale nakonec se rozhodla stavit na Coral Views, kde je výhled na moře i na nějaké golfové hřiště. Fotky z pozemku jsou úchvatné. Může mi dát někdo informace o této lokalitě, kdo se na ostrově rovněž pohybuje?

  Děkuji, Klára S

 14. Dobrý deň, p. Černý,
  rada by som sa spýtala, či sú možnosti zamestnať sa na Roatáne na pozíciách ako asistent, účtovník, ekonom a pod. v prípade záujmu zostať tam natrvalo.
  daniela

  • Milá Daniela, navštívil jsem Roatan v roce 2013 vč. „české vesničky“. Jak výše p. Černý píše – tohle je místo pro lidi, kteří buď již mají dostatečné finanční zabezpečení a žijí z renty nebo pro dobrodruhy, které tam také potkáte a kteří se pravděpodbně již do ČR z různých důvodů nikdy nevrátí. Pokud se chcete živit lépe, než z té české almužny, najděte si práci v některé zemi EU, ne ve Střední Americe.
   a ještě: Je smutné, jak české pseudoelity dělají z vlastních lidí idioty, spoléhají na jejich neschonost se domluvit cizími jazyky, devalvují jim měnu, drží je v nesvobodě a na nízkých mzdách, přestože by HDP umožňoval rozhodně vyšší mzdovou úroveň. Ale je asi již tradicí, že češi (schválně s malým…) klidně vymění svobodu za kus žvance a sociální jistoty…

 15. Masérka s praxi by se uživila?Dělám poradenství,šiti.

 16. Dobrý den, ráda bych se zeptala zda-li je možné sehnat na Roatanu práci pro mladý pár me 29 muž 30 let, ja se již několik let pohybují v gastronomii a můj muž je stavitel, řemeslník velmi šikovný už několik měsíců přemýšlíme o jiném způsobu života nedbajic tolik na materialni vazby. Otázka druhá jestli by nám výdělek stačil alespoň na skromné žití. Dekuji za odpověď. Bára

 17. Ahoj, zajímalo by mne, jak na ostrově funguje školství a zdravotnictví. Děkuji

 18. jaká je tam cena nemovitosti? něco menšího rodina 4 děti? a co vzdělávání školy školky jak to tam vypadá? lze se vzdělávat v domácím modu? díky

 19. Tomáš HAUZNER

  24.9.2017 at 12:32

  Přeji dobrý den,

  viděl jsem dnes reportáž o ostrovu na Objektivu. Již delší dobu uvažujeme o odchodu z ČR do tepla, Karibik je ideální. Na dovolenou létáme na Kubu takže podnebí je nám známé a vyhovuje nám. Máj dotaz ohledně zakoupení nemovitosti na ostrově. Jsou nějaké k dispozici ( pozemky, hotové stavby ap ) a pokud jaká je přibližná cena. Finančně jsme zajištěni takže neřeším možnost práce a podobně. Děkuji a odpověď

 20. Zuzana Pavlova

  24.9.2017 at 13:14

  Dobry den pane Cerny. Ukazka toho, po cem s manzelem touzime.Klid, priroda, volnost bez stresu. Nikde jsme nenasli cenu pozemku ani informaci , zda lze zakoupit pozemek na nasi osobu . Lze jen informativne, kolik stoji m2? A co jako Cesi musime splnovat pri koupi pozemku nebo nemovitosti? Dekuji za pomoc pri schaneni info. S pozdravem Pavlovi

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*

Inline
Inline