Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Korutany – Země, kde nešlápnete vedle

Městečko Millstatt na břehu stejnojmenného jezera

Městečko Millstatt na břehu stejnojmenného jezera

Rakouské Korutany jsou místem, kde skoro nemůžete šlápnout vedle. Ať se vydáte do hor, do měst nebo k jezerům, vždycky tam najdete krásnou přírodu a přívětivé lidi. Já strávil jeden týden u jezera Millstatter See a dodnes na něj vzpomínám jako na jednu z nejlepších dovolených vůbec.

Rakousko jsem dlouho přehlížel jako zemi, kde se dá jen dobře lyžovat a jet třeba na výlet do Vídně. Dneska ho považuju za jednu z nejpřívětivějších destinací pro cestovatele. Hlavně kvůli jeho všestrannosti, příjemným lidem, všeobecnému pořádku a poměrně přijatelným cenám, které Rakousko odlišují třeba od Švýcarska.

Vyžití zde najdete po celý rok. Zimní lyžovačku můžete spojit s dalšími aktivitami, ať už jsou to gastrotoulky po Tyrolsku, památky ve Vídni nebo termály. V létě zase můžete kombinovat lezení po horách nebo cyklistiku s koupáním v jezerech, potápěním, bruslením, prohlídkami měst atd. atd. Je toho hodně co v téhle zemi, rozlohou srovnatelné s Českou republikou, navštívit. Navíc ať si vyberete cokoli, obvykle to děláte v krásném prostředí s výhledem na majestátné vrcholky hor.

Zimní období a lyžovačka je klasika, mně země víc láká v létě. Naposledy jsem byl na týden Korutanech na jihu země, u jezera Millstatter See. Jih Rakouska je v létě super v tom, že se hodně blíží středozemním riviérám, ale zároveň tam máte kromě jezer taky spoustu kopců a míň dovolenkářů než v Itálii na pláži.

Okolí jezera místy připomíná středomořskou riviéru, jen je tam míň turistů a větší klid

Okolí jezera místy připomíná středomořskou riviéru, jen je tam míň turistů a větší klid

Cesta autem trvala z Prahy nějakým osm hodin a od rakouských hranic byla bezproblémová. V Česku se člověk holt musí poprat s dírami v silnicích, popojížděním po dvouproudých rychlostních silnicích a řidiči, co jsou na přesdržku. Hned za hranicemi poznáte rozdíl – jede se pohodově po tříproudých dálnicích, značených tak, že nemáte problém dorazit za pár hodin do cíle.

Cestovat se dá taky vlakem, ale je to jednak dražší a jednak mnohem složitější vzhledem k tomu, že v Rakousku je vždycky co objevovat a navštěvovat, takže se vyplatí být flexibilní.

Když vás omrzí koupání v jezeře, vyražte do hor nebo na trh

Ubytovali jsme se v penziónu ve vesnici Sappl kousek nad jezerem. Míst k bydlení je v okolí spousta za srovnatelnou cenu kolem necelé tisícovky za noc. I tady poznáte výhodu auta, protože je lepší si přímo k jezeru dojet pět šest kilometrů než sáhnout výrazně hlouběji do kapsy, když se ubytujete v jednom z center přímo na břehu jezera.

Ubytovali jsme se několik kilometrů nad jezerem, a přesto jsme měli z balkónu tenhle parádní výhled

Ubytovali jsme se několik kilometrů nad jezerem, a přesto jsme měli z balkónu tenhle parádní výhled

V Millstatter See se dá v létě bez ostychu koupat, voda je příjemně osvěžující. Za vstup na travnatou pláž zaplatíte drobný peníz, zlevněný o nějaký ten cent díky turistické kartičce, kterou vždy dostanete v místě ubytování. Platíte tak za svůj pobyt ve městě, ale na oplátku vám z toho plyne řada slev.

Poležet si můžete na téhle travnaté pláži. Voda sice není úplně jako kafe, ale ani žádná ledárna

Poležet si můžete na téhle travnaté pláži. Voda sice není úplně jako kafe, ale ani žádná ledárna

Když vás omrzí relax u vody, můžete se vypravit do hor. Stezek je v okolí spousta a stačí se mrknout od mapy a vybrat si podle vašich sil a času. Odměnou vám bude kromě stínu v lesích taky skvostný pohled z výšky na lesknoucí se jezero v údolí pod horskými masivy. Večer se můžete odměnit pivem někde ve vesnici, nebo zvolit procházku po pobřeží. Vyhlášený je bar ve městě Millstatt, kterému se přezdívá pyramida. Poznáte ho podle toho, že je ve tvaru pyramidy a jeho hlavní část je posazená na vodě. Mají tam skvělé nealko drinky a drobné občerstvení. Rozhodně se sem vydejte.

Bar ve tvratu pyramidy má zejména po večerech nezapomenutelnou atmosféru

Bar ve tvratu pyramidy má zejména po večerech nezapomenutelnou atmosféru

Za vyzkoušení stojí taky půjčení loďky a vyplutí na jezero. Nezaplatíte moc, ale užijete si to. Půjčit si můžete také kola a projet se s nimi kolem jezera. K tomu jsme se ale nedostali. Nebo můžete zajet do města Seeboden na severozápadním okraji jezera, které je asi největším centrem v okolí a kde pořádají výborné trhy s domácími výrobky. Z jejich sýrů, másla, zeleniny a špeku jsme žili celý týden a ještě jsme si hodně vezli domů.

Rašelinové jezero a výstup na Goldeck

Ale zábava nekončí jen u pobřeží jezera. V blízkém okolí je spousta míst, která se dají navštívit, jako je rubínová stezka s drahými kameny, nebo výlet po okolí na hřbetu lam či oslů. Ani tohle jsme z časových důvodů nestihli vyzkoušet, každopádně pokud budete chtít poradit, zajeďte do millstattského infocentra, kde vám řeknou, kudy kam a za kolik peněz.

Když vás omrzí koupání v jezeře, běžte se na něj podívat zeshora :)

Když vás omrzí koupání v jezeře, běžte se na něj podívat zeshora :)

Zato jsme se vydali na výšlap nedaleké hory Goldeck, která měří přes 2000 metrů a najdete ji jihozápadně od Millstattu. Na horu vás vyveze lanovka, která není úplně levná, ale ten výhled z výšky stojí za to. Můžete strávit hodiny procházením po hřebeni, případně zajít do místní hospody a dát si nějakou místní specialitu, jako třeba prkýnko s domácími sýry a šunkami.

Goldeck měří přes dva tisíce metrů a snadno se na něj vyvezete lanovkou

Goldeck měří přes dva tisíce metrů a snadno se na něj vyvezete lanovkou

Příjemným zpestřením, třeba jako relax po náročném výstupu, je návštěva rašelinového jezera Egelsee. Musíte se napřed dostat z Millstattu na protější břeh, což jde buď lodí, nebo autobusem, a potom postupujete lesem po turistických značkách. Tam už vás čeká tmavé jezírko s teplou vodou a snad léčivými účinky. Když jsme tam byli my, akorát přicházela bouřka, takže jsme tam jen skočili a zase uháněli pryč, ale za pěknýho počasí se tam určitě dá dobře poležet a užít si to tam.

Rašelinové jezero Egelsee

Rašelinové jezero Egelsee

Pokud by vás okolí jezera přestalo bavit a chtěli se podívat někam dál, kousek odsud leží hraniční město Villach, který spousta lidí chválí kvůli lázním. Dá se tam dojet i vlakem. A pár kilometrů od Villachu leží jezero Worthersee, největší jezero v Korutanech, kde se dá taky aktivně strávit pár dní. Je toho vážně hodně a stačí se mrknout do mapy. Určitě neuděláte chybu, ať se v téhle zemi vrtnete kamkoli.

Počet komentářů: 2

  1. Na milstäter see chodim od roku 1991 je tam nádherne voda v jazere je dokonca pitná tak je čistá bývame vždy v hoteli Klein čoje útulņý penzión nad jazerom cca 5 min. peši za tú dobu sa tam veľa zmenilo a vynovilo .Penzion Klein bol odvtedy niekoľkokrát kapacitné rozšírený kvôli veľkému záujmu.Musim spomenúť že sa oplatí navštíviť aj mestečko Tarvisio ktoré je cca 30 min. Autom s povestným talianskymi trhmi…

  2. A ešte perlička …za cca 50€ a 5 minut si vybavíte povolenie na týžďdeň a môžete v jazere loviť ryby od rána až do noci koľko sa ráči..pre tých ktorí sú doma zbehlí v rybárčení upozornenie; je to výzva a neberú na hocičo ryby sú tam fajnové a hlavne prešíbané..!.!..!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*

Inline
Inline