Pobřeží kolem starobylé vesnice Lynmouth

Jestli někdy navštívíte duo historických vesnic Lynton a Lynmouth na severním pobřeží jihozápadního výběžku Velké Británie, nebudete litovat. Tato dvě k sobě přiléhající místa mají přesně to, co chce většina návštěvníků pobřežní Anglie vidět: širokou kamenitou pláž, staré pobřežní hospody a zelené skály padající hluboko do oceánu.

Vesnice Lynton a Lynmouth leží těsně vedle sebe na břehu Atlantiku v cípu, který od sebe rozděluje Anglii a Wales. Z Bristolu tam autem dojedete za dvě hoďky, takže to můžete pojmout třeba i jako zpestření kratší zastávky na Ostrovech, jelikož do Bristolu lítá z Prahy několikrát týdně laciný spoj Easy Jetu.

Rozdíl mezi oběma vesnicemi je ten, že zatímco Lynton leží na kopci nad mořem, Lynmouth leží pod kopcem a přímo na pobřeží. Obě dvě místa jsou ale vzájemně téměř propojená, takže si ani nevšimnete, že při cestě k oceánu přejdete z Lyntonu do Lynmouthu. Proto se taky obvykle pro označení celé oblasti užívá názvů obou měst.

Zachovalý kostel s pohřebištěm v Lyntonu

Zachovalý kostel s pohřebištěm v Lyntonu

Pravdou také je, že přímořský Lynmouth je víc zaměřen na turisty, takže tam spíš narazíte na krámky se suvenýry a „tradiční“ hospody s europivem, zatímco nahoře v Lyntonu se víc pokocháte autentickou atmosférou a můžete si projít historické jádro města.

Obojí každopádně stojí za návštěvu, skoro povinností je dát si na promenádě v Lynmouthu klasiku v podobě fish and chips. Celou dobu vás u toho bude provázet pohled na modrý oceán a do něj se svažující skaliska.

Pohled na oceán z městečka Lynmouth

Pohled na oceán z městečka Lynmouth

Pokud budete mít víc času, můžete si zajít ještě dál kolem pobřeží. Nám se vyplatil výlet na místo zvané Valley of the Rocks, kam jsme se dostali zhruba po dvaceti minutách procházky od Lyntonu na západ. Vyšlapujete si po úzké stezce na úbočí kopce, která nemá zábradlí ani jiné zábrany, a vy tak neustále čelíte riziku, že vás jeden špatný krok dělí od skutálení se z velké výšky do slané vody a na ostrá skaliska. Ale to není moc pravděpodobné, cesta je vhodná i pro rodiny s dětmi, třeba i v kočárcích.

Vrchol nad údolím Valley of the Rocks

Vrchol nad údolím Valley of the Rocks

Cesta po úbočí vás časem dovede až na vysoký skalnatý vrchol, kam se dá při troše opatrnosti vylézt a zírat z výšky několika set metrů na širý oceán a pohyb pod vámi. Věřte mi, že to stojí za to, a kdo máte takové výšlapy rádi, vydržíte si ten pohled užívat dlouhé minuty.