Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Osamělá cesta Marokem: Cirkus Marrákeš

Ohnivé kejkle na náměstí Djemaa El Fna

Ohnivé kejkle na náměstí Djemaa El Fna

Na Marrákeš se jen tak nezapomíná. Není to město, co by mělo o kus dál své dvojče, ale spíš urbanistický unikát. Ať už vám v hlavě utkví bludiště krámků v úzkých špinavých uličkách jak ze středověku, všudypřítomní žebráci, děsiví mrzáci, silná chuť mátového čaje, pach vařících se skopových hlav, kadidla a vydělaných velbloudích kůží nebo cirkus, který se každý den odehrává na hlavním náměstí Djemaa El Fna.

Nejvyšší stavba města, 200 metrů vysoký minaret mešity Koutoubia

Nejvyšší stavba města, 70 metrů vysoký minaret mešity Koutoubia

Je poledne, asi 15 hodin po mém příletu do Marrákeše, slunce schované za mraky, teploměr ukazuje k 20 stupňům. Vykračuju si po Djemaa El Fna, středobodu a nejzajímavějším místě metropole, místě, kde je všechno možné. Po očku pozoruju zaříkávače kober, které z košíků natahují do rytmu pronikavých píšťal krky s hrozivým límečkem kolem hlavy. Tak to fakt existuje, říkám si, není to jen v animácích.

Oblíbená atrakce - hadi, hadi a zase hadi. Pokud je nemáte rádi, choďte kolem těchhle stanovišť velkým obloukem

Oblíbená atrakce – hadi, hadi a zase hadi. Pokud je nemáte rádi, choďte kolem těchhle stanovišť velkým obloukem

Z hloučku přihlížejících vytahuju foťák a pálim, aby mě nikdo neviděl. Už jsem slyšel pár historek končících hadem za krkem za nezaplacenou fotku, ale musel jsem to zkusit. Dva tři snímky a jsem na odchodu. Ale cestu mi zahradí dvoumetrový Arab se stejně dlouhým plazem kolem krku a dožaduje se peněz za fotku. Obeznámen s místními poměry jsem zadní kapsu kalhot udržoval plnou volných drobáků pro tyto případy. Na dálku mu hodím do pletené čapky deset dirhamů (asi naše dvacka) a za křiku a nadávání, že je to málo, upaluju pryč.

Náměstí Djemaa El Fna po setmění

Náměstí Djemaa El Fna po setmění

A takhle to v Marrákeši chodí se vším. Bakšiš za všechno. V jednom kuse vás někdo pronásleduje a mámí z vás peníze. Ať jsou to děti, co vám u stánku s čajem nabízejí za pár kaček balíčky kapesníků (občas se tak dealuje i slavný marocký hašiš) nebo všudypřítomní samozvaní průvodci po tamním bludišti titěrných uliček.

Na ně pozor. Jdete si ulicí, najednou se s vámi usměvavý mladík nebo stařík dá do řeči – rád vás třeba upozorní na to, abyste chodili vpravo a umožnili jízdu oslům, mopedistům, koním a cyklistům – a už následuje podání ruky, dotaz odkud jste, vyjmenováni slavných fotbalistů vaší země a hle – máte průvodce, o kterého jste nestáli, ale kterému budete muset zaplatit. A věřte mi, když to necháte dojít takhle daleko, těžko se ho zbavujete.

IMG_0424

Na druhou stranu když se ztratíte, což v Marrákeši není náhoda ale spíš samozřejmost, s kterou se po chvíli naučíte počítat, je jednodušší než se domáhat signálu GPS říct někomu z těchhle lidí. Vždycky se v okolí někdo ochotný najde. Jestli za radu nechcete platit, ptejte se lidí v obchodech a za přepážkou, co se na vás nemůžou přilepit.

Sluneční paprsky dopadají do útrob jednoho ze souků

Sluneční paprsky dopadají do útrob jednoho ze souků

Já jsem třeba chvilku před tím, než jsem se potkal s hady, dorazil – aniž bych to měl v úmyslu – k místní koželužně. Dovedl mě tam člověk, co se na ulici představil jako její manažer a nabízel mi prohlídku. Přijal jsem, protože tam se člověk jinak nedostane, teda pokud tudy nechce jen proběhnout, ale taky pořídit nějaký obrázky.

Není to zrovna krásné ani voňavé místo, ale rozhodně stojí za to vidět, jak vznakají kožené věci, co potom nosíme

Není to zrovna krásné ani voňavé místo, ale rozhodně stojí za to vidět, jak vznakají kožené věci, co potom nosíme

Vedl mě kolem páchnoucích betonových kádí se staženými kůžemi, vyprávěl, jak celý proces probíhá a nasměroval mě do prodejny s již hotovým výrobky. To je klasický průběh. Odmítl jsem cokoli koupit, takže naše exkurze pokračovala do slepé uličky bez lidí, kde už jsem od něj jen slyšel: „Pay me for guide“ a vyděšenej jsem solil prachy. Stálo mě to jen deset dirhamů, což sice vedlo k hlasitému protestu (opět!), že je to málo, ale nasadil jsem vytrénovanou kamennou tvář a připomněl mému průvodci, že jsem od začátku avizoval, ať nepočítá s žádnými penězi.

Djemaa El Fna - když nemáte co na práci, stačí se zastavit a pozorovat lidi

Djemaa El Fna – když nemáte co na práci, stačí se zastavit a jen pozorovat lidi

S tímhle člověk musí počítat, když se ocitne Marrákeši – tedy v jeho starověké medíně v centru, ne mezi nobl hotely ve vnějším prstenci města. Neustále se budete potýkat s někým, kdo po vás bude chtít peníze. Což je škoda, protože jsou tam taky lidi, kteří se vás zeptají, odkud jste a vyjmenují jména jako Nedvěd nebo Poborský jen tak, z přátelskosti nebo dobré nálady a z náklonnosti vám taky ukážou cestu, ale člověk těžko rozpozná jednu skupinu od druhé.

Staeré cestovatlské pravidlo zní: jez tam, kde se stravují místní. Podle něj byly tyhle pouliční restaurace správnou volbou. Můžu potvrdit

Staré cestovatelské pravidlo zní: jez tam, kde se stravují místní. Podle něj byly tyhle pouliční restaurace správnou volbou. A potvrdily to i moje chuťové buňky

Když pak a priori nasadíte odmítavý výraz a v uličce mezi stanovými restauracemi odstrkáváte ruce, které vám do obličeje vnucují jídelní lístky, mrkne na vás jeden z těchhle naháněčů, k nimž si po pár dnech vytvoříte jistou nechuť, připomene vám laskavým hlasem a s jiskrou v oku, že máte prázdniny, a neměli byste se proto mračit, a vy si připadáte jako debil.

Ale na všechny tyhle poměry si zvyknete. Chce to den dva. Napřed je Marrákeš jako skok do jiného světa, ale když se budete snažit zapadnout, za pár dní rozpoznáte, kdo je váš kámoš a kdo jen vyžírka, kdy můžete udělat fotku a kdy se to nehodí. Je to jen o respektu a selským rozumu.

Prodejkyně

Prodejkyně na náměstí

Pak si začnete užívat výjimečnost tohohle města v plné kráse. Toho, že jste sice v severozápadní Africe, ale zároveň cítíte nádech orientu a starobylé krásy medíny. Zvyknete si na to, že oblíbeným dopravním prostředkem je osel, že ženy chodí zahalené, že se jí rukama na ulici, že se místo piva chodí na čaj. Marrákeš je kouzelné místo s nádhernými starobylými skvosty, jako je hlavní mešita Koutoubia, paláce Badi a Bahia, Medersa Ben Youssefa a další.

Palác Bahia

A téma samo o sobě je zmíněné náměstí Djemaa El Fna neboli The Square, hlavní místo v Marrákeši. Přes den tam narazíte kromě zaříkávačů hadů na všelijaké prodejce, v pozdním odpoledni je pak nahradí z větší části stánky s mobilními kuchyněmi. Zbylá místa opanují všelijací umělci, vypravěči příběhů, herci, ale narazíte tu i na pouliční box, fakíry, akrobaty, tanečníky nebo člověka, co pózuje s dvěma kohouty posazenými na jeho hlavě. Do toho všeho zní bubny v afrických rytmech a do vzduchu se vznáší dým z pouličních restaurací a ulicemi se line vůně vařeného masa nebo kardamomového čaje.

To takhle vystoupí před restaurací pár kluků, začnou předvádět neuvěřitelný akrobatický kousky, zkásnou přihlížející a zase jedou o kus dál

To takhle vystoupí před restaurací pár kluků, začnou předvádět neuvěřitelný akrobatický kousky, zkásnou přihlížející a zase jedou o kus dál. Zkrátka cirkus ve dne v noci

Co jsem si na tomhle městě oblíbil nejvíc, byla jeho sepjatost. Marrákeš má sice podobně obyvatel jako Praha, ale díky větší zahuštěnosti, ale i povaze lidí, si připadáte spíš jako na vesnici. Lidi se k sobě hlásí, nespěchají jen proto, aby spěchali, usmívají se na sebe a dávají se nezávazně do řeči – a to i s cestovateli. Takže i když se tam vypravíte sami jako já na přelomu listopadu a prosince 2014, nemusíte se bát, že si ten týden nepokecáte. Naopak.

Saadian Tombs, mauzoleum s hrobkami saadské dynastie, která vládla Maroku v 16. a 17. století.

Mauzoleum s hrobkami saadské dynastie, která vládla Maroku v 16. a 17. století.

A pokud vás Marrákeš omrzí, není nic jednoduššího než si v jedné z mnoha místních cestovek zamluvit výlet do pouště, k vodopádům nebo do blízkých míst, případně vyrazit na tato místa po své ose. Vyzkoušel jsem obě možnosti – a o tom příště :)

 

Počet komentářů: 2

  1. Skvělý článek :)

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*

Inline
Inline