Non-stop siesta v ulicích. Kam se hrabou Italové

Non-stop siesta v ulicích Amsterdamu

Je to ostuda, že až teď můžu říct, jak je Amsteram skvělý město. Ale dosud se mi vyhýbalo, nebo já jemu. Teď můžu s jistotou říct, že už se to nikdy nestane, protože po pár dnech strávených tam – i když pracovně – se pro mě stalo TOP záležitostí mezi evropskými městy.

Je to jedno z nejbarevnějších (možná nejduhovějších), nejživějších a nejmodernějších měst Starého kontinentu. V centru Amsterdamu je to jako na pouti, všude spousta posedávajících, postávajících bavících se, drinky popíjejících nebo jointy pokuřujících lidí. Pohodička, klídek, žádný spěch. Jako by všichni frustrovaní a uspěchaní lidi zůstali v Praze.

Non-stop siesta v ulicích. Kam se hrabou Italové

Podvečerní pohodička

Měl jsem možnost se tam během několikadenní cesty jednu květnovou neděli jen tak poflakovat. Tehdy jsem dorazil poránu na jedno z náměstí v centru, kde se zrovna otevíraly kavárny, lidi si chodili pro nákup nebo jen tak vysedávali v oknech domů a slunili se. Já tam v začínajícím pařáku procházel v obleku a cítil se dost nepatřičně. Což se v obleku obvykle cítím, ale čekal jsem, že v jednom z nejmodernějších a nejvýznamnějších evropských center v něm zapadnu. A ono vůbec, spíš jsem si připadal jako rodič ocitnuvší se na teenage party. Možná to bylo tím, že byla neděle. V můj prospěch hrála aspoň barevná kombinace – bílá košile a červená kravata jsou barvy tamního fotbalového Ajaxu, jenž tam ten den hrál, takže na sobě tuhle kombinaci měla odpoledne polovina města.

Nedělní pohoda. Aneb I muži mají své dny

Takový normální nedělní ráno v Amstru

Zkrátka Amsterdam je ideální místo pro to, aby se v něm člověk celý den jen toulal, poflakoval po kavárnách, popíjel, pojídal místní dobroty nebo pokuřoval místní dobroty. Lidi jsou tam hodně tolerantní – až otrlí. A architektura města, které je protknuté sítí vodních kanálů, vybízí k courání po ulicích.

V Amstru se hodně sedví v oknech. Občas se na to i dobře kouká, když zrovna nemáte okno, ale sedíte pod oknem na pivu :)

V Amstru se hodně sedí v oknech. Občas se na to i dobře kouká, když zrovna nemáte okno, ale sedíte pod oknem na pivu :)

Amsterdam? Ideální k toulání se

Pokud si, tak jako já, nepotrpíte na obcházení muzeí a galerií – kterých je jinak v Amstru mraky a prý stojí za to – tak je nejlepší jen tak chodit po městě a posedávat po různých podnicích. Takže jsem od ranního kafe v kavárně na náměstí plynule přešel k dopolednímu pivu na břehu jednoho z kanálů a tak to šlo vlastně do večera. Ale člověk se tam nenudí, kolem to pořád žije, pořád se je na co dívat, co obdivovat a co u toho ochutnávat.

amsterdam

Podvečerní Amsterdam

Nakonec se podobný režim, jen v trochu menším měřítku, přenesl i do pracovního týdne. Rozhodně zůstala ta pohoda a nepospíchavost, nikde žádná troubící auta, tlačenice na zastávkách, otrávené xichty. Jedinými ostrůvky stresu byly pruhy vyhrazené pro cyklisty, kteří ve městě jezdí jako vyšinutí, takže člověk musí dávat bacha.

Město je propleteno spletitou sítí vodních kanálů

Město je propleteno spletitou sítí vodních kanálů

Jinak tohle město nemá chybu. A nejlepší na tom je, že ho máme za humny, z Prahy je to hodinu letu nebo pár hodin busem. Takže takováhle neděle v Amstru se může stát běžnou záležitostí.