Tady už je vidět býky vbíhající na náměstí

Ranní běh s býky, neodmyslitelná součást fiesty v Pamploně

Fiesta v Pamploně se blíží, takže je načase začít se připravovat. Je to hodně specifická záležitost se spoustou specifických nároků a pravidel. Čili je fajn, když člověk dopředu ví, s čím zhruba počítat. Tady je pár základních tipů.

   1)  Bílé oblečení

Při fiestě v Pamploně, jejíž neodmyslitelnou součástí jsou i býčí zápasy, se prostě chodí v bílém. Nevypátral jsem, proč to tak je, ale zkrátka se nehodí tam nemít na sobě bíločervenou kombinaci. Bylo by to jako přijít na pohřeb v duhovým saku.

Nemluvě o tom, že vám pak spousta krásných holek touží pózovat :)

Bílé oblečení je nutnost

Konkrétně byste měli mít na sobě cokoli bílého a potom červený šátek kolem krku a případně i červenou šálu kolem pasu. Všechno můžete koupit na místě, obchodů je tam dost. A pozor, šátek se nikdy neupevňuje na krk dřív než po oficiálním zahájení fiesty, tedy 6. července v pravé poledne. Při události zvané chupinazo, která festival zahájí na náměstí před radnicí, lidé napřed napnou šátky nad hlavou, roztočí, a když z okna radnice vyšlehne rachejtle na znamení počátku fiesty, uvážou si ho teprve na krk. Kdo se takhle promenuje po městě dřív, je považován za amatéra.

Přeplněné náměstí při Chupinazu, slavnostním zahájení fiesty. Tisíce lidí se tísnily na malém prostoru a sangrie tekla proudem, někdy i létala vzduchem

Přeplněné náměstí při Chupinazu, slavnostním zahájení fiesty. Tisíce lidí se tísní na malém prostoru a sangrie teče proudem a létá vzduchem

Počítejte s tím, že vaše bílé oblečení patrně nezůstane bílé. Už při chupinazu létá vzduchem sangrie, lidi ji po sobě stříkají, plivou atd. A podobné to je i v průběhu festivalu. Navíc občas někde spadnete, usnete a tak dál. Takže si na sebe neberte oblečení, které je vám blízké :)

  2) Pevné boty

Ačkoli je Pamplona v době konání fiesty San Fermina horkem rozpálená (jak jinak než) doběla, neriskujte a obujte si místo pantoflí nebo sandálů pevné boty s dobrou podrážkou. Po městě se totiž povaluje hromada střepů, a třebaže je všude plno záchranářů, není potřeba testovat jejich schopnosti.

Noční ulice Pamplony

Noční ulice Pamplony

  3) Radši se nechte podupat než probodnout rohem

Běh s býky, který je dalším neodmyslitelným znakem fiesty San Fermina v Pamploně, není žádná legrace a je fajn si dobře rozmyslet, jestli se vám chce podstupovat riziko usmrcení býčími rohy. Pokud se rozhodnete některý z ranních běhů absolvovat a dostanete se přímo do proudu lidí, který se nejen krčí u bariéry, ale skutečně běží před rozzuřenými býky, mějte na paměti, že když spadnete, zůstaňte ležet. Chraňte si hlavu a počkejte, než se přes vás stádo přežene. Přece jen je lepší mít zhmožděná záda (i když od půltunových zvířat) než půl metru hlubokou bodnou ránu, obvykle směřující od stehna přes hýždě až do zad. Každoročně několik takových zranění je a už i několik úmrtí v minulosti bylo.

Staré pravidlo praví: pokud spadneš, zůstaň ležet. Lepší schytat pár kopanců, než být nabraný na rohy

Staré pravidlo praví: pokud spadneš, zůstaň ležet. Lepší schytat pár kopanců, než být nabraný na rohy

A takhle to vypadá, když vás býk nabere na rohy:

  4) Na encierro dorazte brzy

Chcete-li z ranního běhu s býky, neboli tzv. encierra, něco mít jako divák/divačka, dorazte s předstihem. Kolem trasy běhu jsou totiž dvě vysoké dřevěné bariéry. Za první smějí zdravotníci, policisté a novináři, diváci stojí až za druhou. Takže pokud patříte do druhé skupiny a nepřijdete dost brzy na to, abyste stáli těsně u bariéry a mohli na ni případně vyšplhat, neuvidíte z dálky skoro nic.

Diváci

Diváci se tísní kolem druhé bariéry. Kdo přišel pozdě, má smůlu

Běží se každý den fiesty v 8 hodin ráno a oficiální rada zní, aby lidé dorazili s dvouhodinovým předstihem. V praxi to není nic příjemného a podle mě stačí přijít hodinu dopředu. Největší výhodu mají samozřejmě ti, kteří jsou ubytovaní v některém z hotelů podél trasy běhu. Stačí vyjít na balkón nebo se vyklonit z okna a máte vše jako na dlani. Někteří dokonce během fiesty svůj balkón pronajímají. I to je variant. Jen jsem nezjistil, jak takovou možnost zjistit.

Natěšené divačky

Natěšené divačky

  5) Zvládnete to bez bydlení

Na fiestu dorazí každá rok do Pamplony až milion návštěvníků. Takže je logicky problém, kam je vtěsnat. Míst je málo, a proto jsou drahá. Už na konci jednoho ročníku jsou vyprodané pokoje na rok následující. Přitom ceny jsou závratné, například jedno místo v šestilůžkovém pokoji v obyčejném hostelu vychází na čtyři tisíce korun za noc. Naštěstí se dá spaní vyřešit i jinak. Jednou z možností je ubytovat se v jednom z blízkých měst, ale v takovém případě musíte složitě řešit dopravu. Existují i zájezdy, v rámci kterých bydlíte mimo Pamplonu a vždy vás autobusem odvezou do a z místa dění. Takové zájezdy jsou ale dost drahé.

Takhle to vypadalo den po zahájení fiesty na místní plovárně. Nebyl jsem sám, koho napadlo jít se tam vyspat, někteří se umístili až nebezpečně blízko ke mně

Takhle to vypadalo den po zahájení fiesty na místní plovárně. Nebyl jsem sám, koho napadlo jít se tam vyspat, někteří se umístili až nebezpečně blízko ke mně

Já sázím na low-costovou variantu, tedy přežívání na ulici. V době konání fiesty je ve městě zrušen zákaz spaní na veřejných prostranstvích, takže můžete spát v parku, na lavičce nebo podobně. No…příliš se to nedoporučuje, na takové návštěvníky se totiž prý specializují kapsáři, kteří kvůli tomu do města přijíždějí. S tím osobně zkušenost naštěstí nemám. Se spaním v parku ano a nedopadlo to úplně dobře. Možná byla chyba, že mi kdosi doporučil odlehlý park za městem, kde se ve skutečnosti scházeli bezďáci a pochybná sorta. Když jsem další noc spal na trávníku v centru vedle spousty dalších lidí, bylo už vše v pořádku.

Svítání nad Pamplonou, pohled od býčí arény

Svítání nad Pamplonou, pohled od býčí arény

Každopádně můj ideální recept je takový: snažte se dorazit do Pamplony na zahájení svěží a popíjejte zvolna tak, abyste se mohli celou noc bavit v ulicích. Ráno počkejte na encierro, pak si zajděte nakoupit zásoby a vydejte se do osídlené části města, kde je plovárna. Ta otvírá v 10 hodin a za pár euro se tam můžete rozvalit, umýt se a nabírat síly na další náročný večer. A takhle pořád dokola :)

  6) Úschovna zavazadel

Pokud se do Pamplony vypravíte tímto způsobem, tedy bez ubytování, stane se vaším částečným útočištěm úschovna zavazadel. V Pamploně jsou údajně dvě, ale bude vám stačit jedna, která je největší a nachází se v centru ve škole San Francisca. Není třeba ji nějak složitě hledat, nachází se na jednom z hlavních náměstí.

Takhle to během fiesty vypadá v ulicích Pamplony

Takhle to během fiesty vypadá v ulicích Pamplony. Zavazadla je lepší nechat doma nebo v úschovně

Za ne příliš velké peníze si tam můžete nechat batožinu nebo cokoli. A co je fajn, můžete tam pak libovolně a bezplatně docházet měnit věci, brát si ze zavazadla, co potřebujete, případně odkládat věci atd. Dost se to hodí.

  7) Jak se tam dostat?

Do Pamplony se dá v červenci dostat mnoha způsoby. Samozřejmě tam můžete doplout na voru z plastových lahví nebo se nechat vysadit dronem, ale zřejmě nejdostupnější, nejjednodušší a nejlevnější cesta z České republiky je po trase Praha – Barcelona – Pamplona. Konkrétně tedy z prahy letadlem do Barcelony a odtud vlakem do Pamplony. Zpáteční letenku s příručním zavazadlem pořídíte za dva tisíce, vlak plus minus to samé (objednávejte na www.renfe.com). Sakumprásk tedy za cestování čtyři až pět tisíc.

Čekání na ranní letadlo v Barceloně. Po několika prokalených nocích přijde i studená podlaha vhod. Hlavně že už bylo po všem :)

Čekání na ranní letadlo v Barceloně. Špinavej a značně použitej, ale spokojenej

  8) Jídlo a pití

Jídlo a hlavně pití tvoří další důležitou položku fiesty. Vzhledem k tomu, že fiesta běží prakticky nepřetržitě, budete mít vždycky nějakou možnost sehnat někde jedno nebo druhé. Pokud jde o jídlo, je trochu problém s přeplněnými restauracemi, takže když si budete chtít dát něco většího a důstojnějšího, počítejte s tím, že budete volnou restauraci hledat déle a taky déle čekat na obsluhu. Nemluvě o tom, že ceny za jídlo jsou tam celkem vysoko. Pokud tedy zrovna nepotřebujete večeřet každý den tapas nebo argentinský steak, dá se hlad vyřešit rychle a levně kebabem ve fast foodu.

S pitím je to o poznání jednodušší. Oficiálním drinkem fiesty je sangrie. Tuším že za čtyři eura si můžete v kdejakém krámku koupit vychlazenou plastovou sedmičku tohohle vinného sladkého nápoje, což je dost příznivá cena. Za dalších pár euro si můžete koupit taky kožený měch na víno, kam si sangrii nebo cokoli jiného přelijete, abyste se nemuseli táhnout s tou hnusnou plastovou lahví. Špatné tam nemají ani pivo. Vlastně jsem se hodně divil, jak se jim tam povedlo. Výhodou je, že ho chladí mnohem víc než v Česku, takže v červencovém parnu skvěle osvěží. Vyšší je bohužel i cena.

Takhle nějak vypadá člověk poté, co se zúčastnil chupinaza

Lahev sangrie. Ač to tak nevypadá, tak její obsah skončil skutečně ve mně. O to pocákané triko se postarali jiní :) Dodnes nejde vyprat

Fiesta je s alkoholem spojená hodně. Pijí tam skoro všichni a skoro pořád. Což s sebou samozřejmě nese také problémy. Já jsem se s žádným incidentem nebo něčím podobným nesetkal, ale člověk by se měl mít před něčím takovým na pozoru a sám se chovat tak, aby místo v aréně neskončil v base.

  9) Býčí zápasy

Ačkoli si dnes lidé spojují fiestu v Pamploně hlavně s tisícovkami bláznů běžících ráno po ulici s býky, to hlavní se odehrává vždy až večer v aréně. Koneckonců bez býčích zápasů neboli corridas de torros by nebylo ani encierro. Pokud tedy na San Fermin vyrazíte, jděte se podívat. Zápasí se většinou každý den, případně se v aréně odehrává nějaký specifičtější druh koridy. Lístky se kupují vždy po encierru přímo u arény. Raději si pospěšte, protože tam bývá nával. A dobře si rozmyslete, zda si vyberete místa ve stínu nebo chládku. Přece jen tři hodiny na podvečerním španělském slunci dává zabrat. A před zápasem byste si měli zjistit alespoň základní pravidla koridy, abyste z toho něco měli – doporučuju přečíst od Hemingwaye Smrt odpoledne, tam je to všechno do puntíku.

Býci nakonec doběhnou do arény, kde to pak vypadá takhle. Večer čeká zvířata zápas na život a na smrt. I když ta první varianta se stane jen zřídka

Býčí aréna. Tentokrát nikoli při zápase, ale po doběhnutí encierra, kdy lidé mohou za býky i do jejího středu.

  10) Užijte si to

Fiesta v Pamploně, to je devět nesmírně intenzivních dní nabitých zajímavým programem. Budete potkávat spoustu lidí a uvidíte spoustu věcí. Nepřemýšlejte o tom, zda vám zrovna něco neuteklo nebo že byste zrovna měli dělat spíš to či ono. Ponořte se do toho červenobílého vulkánu a nechte se unášet atmosférou proudící uvnitř. Na fiestu nepatří starosti, ale hlavně radosti. Tak si ji užijte.

Sousoší znázorňující encierro, ranní běh s býky

Sousoší znázorňující encierro, ranní běh s býky

 

Další fotky a podrobnou reportáž z loňského ročníku můžete vidět tady.