OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Idylka na jihu Mexika

Mexiko má mnoho tváří a jednu z nich, tu pro našince méně známou, v sobě skrývá jižní stát Oaxaca. V něm najdete to pravé Mexiko.

Slavnou mayskou pyramidu Chichen Itzá už někdy viděl asi každý. Stejně „profláknuté“ jsou výhledy na smaragdové vody Karibiku omývající malebné břehy Yucatánu, bělostné pláže letoviska Cancún nebo představa o snědých mužích v pončech pijících tequillu jako o závod. Kdo chce ale zažít tohle všechno nikoli jako divadlo pro turisty, ale jako přirozenou součást života Mexičanů, nemůže se spokojit s Yucatánem.

Vesnice na jihu Mexika

Vesnice na jihu Mexika

To, co v některých známějších centrech, jako je Mérida, Cancún nebo Playa del Carmen, najdete v obchodech se suvenýry v přihrádce „tradiční mexické“, budete v Oaxace potkávat na ulici, aniž byste za to museli platit. Ponča a klobouky tam muži neodkládají po šichtě u stánků s miniaturami pyramid a mezcal se tam pije bez patosu, ale s všední samozřejmostí, jako se u nás pije pivo.

Na skrytou pláž vás musí místní dopravit loďkou přes lagunu

Na skrytou pláž vás musí místní dopravit loďkou přes lagunu

Stát Oaxaca leží vespod Mexika a na jižní hranici jej omývá Pacifik. Stát není příliš hustě zabydlený, na jednom čtverečním kilometru žije jen kolem 40 obyvatel. Jeho města v čele s hlavní metropolí Oaxaca de Juárez nabízejí typickou koloniální architekturu s barevnými domky a bohatě zdobenými historickými stavbami. Venkov se zase vyznačuje bujnou tropickou vegetací.

Oaxaca mění krajinu i lidi

Pokud se tak jako já vypravíte do těchto míst jižní cestou z Mexico City, poznáte už po pár hodinách, jak se ráz krajiny mění. Všude kolem drkotavých silnic se rozkládají zelené pralesy nebo banánovníkové plantáže. Mění se však nejen příroda, ale i všechno okolo. Lidé jako by byli nezatížení strastmi západního světa. Hlavně na vesnicích, kde potkáte muže v kloboucích a otrhaných džínách jedoucí na oslech, ženy zase u silnice vaří míjejícím cestujícím placky na X možných způsobů, jak je v Mexiku zvykem. V klecích řvou papoušci a po dvorech pobíhají slepice a psi. Asi nepřekvapí, že tihle lidé se obvykle nemračí a nejsou nevrlí.

Oceán je v těchhle místech neuvěřitelně teplý. Přes den, ráno i v noci má konstantně tak 27 °C

Oceán je v těchhle místech neuvěřitelně teplý. Přes den, ráno i v noci má konstantně tak 27 °C

Oaxaca na svých více než 90 tisících kilometrech čtverečních (je tedy o trochu větší než Česká republika) skýtá mnoho zajímavých míst. Podmanivé je zejména pobřeží na úplném jihu. Jemu vévodí přístav Puerto Escondido. Turismus mu však částečně sebral autenticitu.

Pro surfaře je tohle místo ráj

Pro surfaře je tohle místo ráj

Lepší je navštívit méně známou oblast Chacaua se stejnojmenným národním parkem kolem tamní sladkovodní zátoky. Ideálním způsobem, jak se tam dostat, je sjednat si taxi collettivo/mikrobus už v Puerto Escondido a domluvit se s řidičem. Rád vás na správném místě předá místním, kteří už vás nasměrují na někoho, kdo vás popoveze džípem, pak člunem přes lagunu a jiným džípem až na pobřeží s bungalovy.

Odlehlý ráj Chacaua

Bydlení je tam sice prosté, k dispozici máte čtyři studené zdi a postel s moskitiérou. Společnou koupelnu tvoří záchod bez prkýnka a trubka ve zdi, z které čůrkem teče studená voda na osprchování. Jenže hned před bungalovem se rozprostírá nádherná pláž bez lidí, která pozvolně klesá k oceánu, který má v téhle oblasti i v noci mnohem víc než pokojovou teplotu vytopené české domácnosti. To všechno za směšnou cenu.

Skromné bungalovy, kde jsem bydlel

Skromné bungalovy, kde se bydlí za pár korun

Když vás omrzí koupání a surfování, není nic lepšího než se rozvalit ve stínu palem v jedné z mnoha houpacích sítí v bezpečné vzdálenosti od centrálního bungalovu, což je další prostá chatka, kterou ovšem obývá pan domácí a jehož paní vaří výtečná jídla z čerstvých domácích surovin včetně ovoce a ryb. V lednici si kdykoli můžete vytáhnout pivo nebo limonádu a relaxovat na vyhřátém písku.

Tradiční snídaně: vajíčka, fazole, ovoce, placky

Tradiční snídaně: vajíčka, fazole, ovoce, placky

Máloco vás vytrhne z odpočinku. Ve vesnici ve vnitrozemí žije jen pár místních a cizinci v bungalovech na pobřeží se dají spočítat na prstech. Pokud byste se nudili, spousta místních vám ráda udělá průvodce po laguně, kde můžete vidět třeba farmu krokodýlů, nebo vás vezmou maják na kopci, z kterého je vidět celá oblast, případně v noci doprostřed laguny, kde můžete pozorovat světélkující plankton.

Chacaua jako na dlani

Chacaua jako na dlani

Pár dní na v tomhle zapomenutém koutu světa v nejprostších podmínkách, bez telefonního signálu a wifi působí jako balzám na duši. Když pak člověk tohle místo vymění za turisty přeplněnou louku před Chichen Itzá, …

A tady mrkněte na fotky: