Podvečerní pohodička v Monopoli

Podvečerní pohodička v Monopoli

Itálie jako z obrázků a přitom nijak zvlášť vzdálená. Pravda, Apulie sice leží až u samého podpatku italské boty, ale doletět se tam dá jednoduše a rychle. Když připočteme přesun vlakem do některého z pobřežních městeček, můžete ráno snídat v Praze a dopolední kávu si nechat servírovat v kavárně nedaleko moře v městečku Monopoli. Věřte mi, byl jsem tam letos podruhé a je o co stát.

monopoli

Podvečer na jedné z pláží. Inu spíš malém prostranství mezi útesy. Ale stačí to

V Monopoli sice úředně žije 50 tisíc obyvatel, ale když se budete pohybovat jen v rozlehlém historickém centru kolem pobřeží, budete si připadat spíš jako na vesnici, kde se čas sice úplně nezastavil, ale běží pomaleji. Ubytujte se tam, není to žádná zvláštní zátěž pro peněženku. A proč bydlet v paneláku na sídlišti, když můžete přebývat v tradičním italském domku vedle kostela se zvonicí a s výhledem na stařičké náměstí s kavárnami. I takové ubytování se dá pohodlně sehnat za normální ceny. I když pravda, oproti roku 2013 trochu podražilo. Co však zůstává nespornou výhodou pro nás Čechy, je jednoduchost spojení. Několikrát týdně totiž létá ráno z Prahy letadlo do Bari, odkud je to vlakem do Monopoli asi půl hodiny. Sečteno podtrženo, když v šest ráno odletíte, k obědu už si dáváte čerstvě vylovené chobotničky s apulijským vínem.

Nejlepší část dne. Svítání

Nejlepší část dne. Svítání

Odměnou je vám navíc opravdová Itálie bez turistikých pozlátek, čisté moře, výborné jídlo a nezaměnitelná atmosféra. Jasně, že i do těchhle koutů jezdí turisti, vlastně je jich tam plno. Ale jsou to většinou Italové z různých koutů země, nebo Francouzi, případně Němci. Neznamená to, že by se kvůli nim domorodci nějak přizpůsobovali. Což je dobře. Horší je, že s angličtinou často nevystačíte.

Takhle nějak začíná ráno. U nejlepší pekárny ve městě. Najdete ji na náměstí kousek od podniku Vini e pannini

Takhle nějak začíná ráno. U nejlepší pekárny ve městě. Najdete ji na náměstí kousek od podniku Vini e pannini

Také vyznavači polehávání na pláži to v tomhle místě nebudou mít lehké. Pobřeží je totiž většinou skalnaté, tvořené útesy, a kolem něj jsou v dosahu jen dvě až tři titěrné pláže, kde se přes den lidi mačkají jako sardinky. Nic příjemného. Lepší je najít si podél městských hradeb příhodně placaté skalisko nebo kámen a uvelebit se na něm. Sice je to nepohodlné, ale to koupání s výhledem na historické domy, katedrálu a opevnění s děly, ten je dechberoucí. Navíc je v těchhle místech průzračná voda se spoustou ryb, takže ideální pro potápění.

Mě osobně ale nejvíc bavily ty ulice a procházení se ztichlým městem při svítání nebo podvečerní vysedávání v kavárnách a restauracích. Atmosféra tam je úžasná. Je to jako toulat se Malou Stranou, ale bez selfie tyčí, vietnamských večerek, stánků s trdlem a stánků s čímkoli. A nikam se tam nespěchá. Italové si vždycky udělají čas na posezení u ranní kávy, přečtení novin a popovídání s kýmkoli, koho zrovna potkají. A vždycky si taky udělají čas na odpočinek v odpoledním parnu a na posezení s přáteli u předlouhé večeře. Zkrátka všechno to, co Češi, vycepovaní úderníci, neumí – i kvůli podnebí, ale taky kvůli desítkám let žití pod diktaturou pracovní morálky.

monopoli

A opět. Prostě to nejlepší v Monopoli, propletená síť starobylých uliček

Kostlivci ve skříních

Čechům zde nicméně mohou přijít vhod ceny. Už jsem se zmínil, že ubytování za ty tři roky podle mého trochu podražilo, co se ale týče všeho ostatního, tam je podle mě situace mnohem lepší. Jídlo a pití v restauracích sice vyjde o něco dráž než u nás, ale není to nic závratného. Třeba kafe je tam snad i levnější, večeře sice stojí v přepočtu kolem 500 korun na osobu, ale nesmíme zapomínat, že za to dostanete vybrané čerstvé speciality s místním vínem a úsměvem!

monopoli, italy

Východ slunce na útesech kolem Monopoli

Jestli můžu doporučit nějaký podnik, tak je to Café Roma na okraji historického centra, kousek od katedrály. Nejen že tam mají skvělé kafe za pár peněz, které si můžete vypít na zahrádce, mají tam taky rozhodně nejlepší zmrzlinu ve městě. V centru naleznete spoustu rozmanitých restaurací a hospůdek a myslím, že všechny budou dost kvalitní. Řešením může být také low cost varianta, tedy piknik někde na pláži nebo na útesu. Člověk by si měl užít, že si v tamních supermarketech může za pár drobných koupit prvnotřídní italskou mozarellu, mortadellu, parmezán, prosciutto nebo olivy.

monopoli, italy

Podvečerní piknik u pobřeží (no vlastně spíš laciný nalejvání se na zídce za městem :)

Ještě jeden zážitek, tentokrát trochu děsivější, si můžete dopřát. V kostele Chiesa del Purgatorio, nedaleko zmíněného Café Roma, instalovali před rokem do jedné z místností mumie duchovních z 18. století. Jsou umístěné bez větších caviků za vitrínou a kdokoli se na ně může přijít podívat. Je to docela zajímavá podívaná. Jinak je ale město jako takové živé až až, takže pokud někdy pojedete kolem, zastavte se.

Kostlivci uložení ve vitrínách v kostele Očistce (Chiesa della Purgatorio)

Kostlivci uložení ve vitrínách v kostele Očistce (Chiesa della Purgatorio)