Pobřežní promenáda těsně odděluje pláž od rušného velkoměsta

V katalánském hlavním městě zaplesá na první dobrou srdce každého fanouška urbanistiky a městské architektury. Ale je to i ideální místo pro nenáročný relax u moře. Barcelona v sobě unikátním způsobem snoubí ducha sebevědomého evropského velkoměsta s rozvolněnou atmosférou přímořského letoviska. Dva rozdílné světy tam do sebe všude naráží a je fajn, že můžete přeskakovat z jednoho do druhého.

Kašna v Parc de la Ciutadella

Kašna v Parc de la Ciutadella

Jakkoli to na první pohled nejde dohromady se španělskou horkokrevností, Barcelona je dnes metropolí západního střihu jako vyšitou z bruselského mustru. V kamenných uličkách a mezi původními stavbami trčí moderní budovy a barevné architektonické blbůstky zdobí každé volné prostranství. Do divoké jižanské aury pomalu vnášejí tradiční evropskou fádnost, i když na dně toho všeho ještě najdeme kořeny originálního temperamentu.

Pobřežní promenáda plná architektonických tvarů

Pobřežní promenáda plná architektonických tvarů

Město je to pestré, jen bohužel taky turisticky vytížené. V létě, kdy jsem tam byl já, praskalo ve švech, zvláště v centrální části kolem stanice metra Paral-lel, kde jsem bydlel. Zřejmě i kvůli tomu, jak na něm ulpívá multikulturalismus, mi tolik k srdci nepřirostlo. Byla to hlavně zastávka na cestě za fiestou v Pamploně, a tak to asi i zůstane. Leda kdybych zase zatoužil ochutnat nejlepší tapas na světě, ale o tom níže.

Místní streetart

Místní streetart

Každopádně je to místo s úžasnou koncentrací venkovních uměleckých atrakcí. Nejznámější jsou díla geniálního architekta Antoni Gaudího, jejichž obhlídka je ale vykoupená masami lidí, prodavačů suvenýrů a vysokého vstupného. Příjemnější je to v rozlehlých parcích, jako je park Ciutadella, nebo kolem dlouhatánské pobřežní promenády. Je tam klid, pěkné výhledy a fajn atmosféra.

Pláže tvoří celou mnohakilometrovou východní hranici města. Stačí si vybrat, zda preferujete hloubky či mělčinu a zda klidnou vodu nebo vlny

Pláže tvoří celou mnohakilometrovou východní hranici města. Stačí si vybrat, zda preferujete hloubky či mělčinu a zda klidnou vodu nebo vlny

Taky koupání je fajn. Celá východní část Barcelony je pobřežní, tvoří ji spousty kilometrů pláží. Jsou čisté a různorodé – někde jsou velké vlny, někde spíš klidná voda, někde hloubka, někde mělko, někde s plavkama a někde bez. Pláže navíc nejsou soukromé, takže se můžete rozvalit, kde se vám zachce. A vlastně to vždycky máte jen pár desítek metrů zpátky do centra, což se vždycky hodí, třeba když si chcete odskočit na kafe nebo pivo.

Podvečerní pohodička na pláži

Podvečerní pohodička na pláži

Přiznám se, že jsem měl v plánu navštívit v Barceloně spoustu míst, o nichž se dočtete v průvodcích. Kromě obecně známých záležitostí, jako je Sagrada Famiglia, stánek místního FC – Camp Nou, slavná světelná fontána Montjuic, všechny ty Gaudího díla atd. atd. taky třeba bývalou býčí arénu, která od roku 2011 ctí zákaz krvavé tradice, nebo lanovku na vrch Montjuic. Ale úmorné vedro, které panovalo, nakonec každé ráno nasměrovalo moje kroky k vodě.

Pro mě nejlepší místo v Barceloně - bar La Tasqueta de Blai

Pro mě nejlepší místo v Barceloně – bar La Tasqueta de Blai

Až večer, kdy to ve městě začíná vřít, jsem se vždycky vydal do ulic a obvykle skončil v některém ze spousty barů nabízejících výborné nachlazené pivo a skvělé tapas. Rájem takových podniků bylo několik křižujících se uliček v okolí hostelu One Paralelo. Všemu kraloval podnik La Tasqueta v ulici de Blai, kde měli nejlepší tapas, nejlepší pivo a nejlepší atmosféru ve městě. Tenhle bar mi doporučili místní, na turisty tam moc nenarazíte. A jestli se do Barcelony někdy vrátím, tak kvůli téhle hospodě.

Atlet v průčelí Sagrada Familia

Atlet v průčelí Sagrada Familia

Nakonec i na tu Sagradu došlo, když jsem se tam odhodlal zajít krátce před odjezdem do Pamplony, abych si to veledílo mohl prohlédnout na vlastní oči. Stavba je to úchvatná, z detailů oči až přecházejí. Ale jak jsem říkal, všechno to kazí ty tlačenice a uřvaní lidi a troubící vyhlídkové autobusy. Takže moje rada na závěr – pokud si chcete užít Barcelonu, nebuďte svědomitými odškrtávači všech pamětihodností ve městě, ale radši si sedněte do baru, objednejte si pivo a tapas a nasávejte místní atmosféru. Jinak totiž zažijete jen to stejné, co v jakémkoli jiném evropském velkoměstě.