bajkal, lake, skates

Cestovatel Marek Šimíček při přejíždění Bajkalu na bruslích
Foto: Archiv Marka Šimíčka

Rozhovor – V podmínkách, jakým se normální člověk vyhýbá jako čert kříži, se cestovatel a dobrodruh Marek Šimíček vyžívá. Před lety přebruslil sibiřské jezero Bajkal, v polovině ledna se zase nechal zavřít na osm hodin v kryokomoře, kde teplota klesala až k -120° C. Ale jemu to nebylo nepříjemné. Jak řekl brzy 40letý rekordman v rozhovoru pro Hike My World, bylo to jenom ležení a většinu času mu bylo horko.

Před 14 dny jste překonal rekord, když jste vydržel osm hodin v kryokomoře ve stostupňovém mrazu. Jaké to bylo?

Většinu času tam bylo dokonce okolo -120 °C. Měl jsem totiž hodně izolačních vrstev, takže mi bylo prakticky po celou dobu skoro horko.

Marek Šimíček po osmi hodinách strávených v mrazivé kryokomoře Foto: Bára Jestřabská

Marek Šimíček po osmi hodinách strávených v mrazivé kryokomoře
Foto: Hana Cakóová

Co takový počin obnáší?

Obnáší hlavně neskutečné nervy s vyřizováním a zařizováním – sehnat komoru, kam by mě pustili, lékařský dohled, vědce na monitoring, partnery, kteří by akci finančně podpořili. A to všechno můžete ovlivnit podstatně méně než sehnat spacáky a karimatky. A pak všecko časově skloubit. Díky proto všem za pomoc! Například Kuba Marák, který mi dělal asistenta, se ukázal jako nepostradatelný.

Co naopak tohle dobrovolné mrznutí přináší?

Přináší dobrý pocit, že se to povedlo. Všichni kromě doktora Šmuka (anesteziolog, který na pokus o rekord dohlížel – pozn. aut.) si totiž mysleli, že to nejde.

Marek Šimíček při zdolávání Bajkalu Foto: Archiv Marka Šimíčka

Marek Šimíček při zdolávání Bajkalu
Foto: Archiv Marka Šimíčka

Jak jste se vůbec k takovému nápadu dostal, máte tak rád zimu?

Zajímalo mě to už dávno, když začala vznikat první polária, ale až po výpravách na Bajkal, knížce, dalších informacích a fotkách (které je možno najít na stránce www.bajkal700.cz) to začal brát někdo vážně. Nemám moc rád vedro.

Na výpravu na Bajkal má nejlepší vzpoínky Foto: Archiv Marka Šimíčka

Na výpravu na Bajkal má nejlepší vzpoínky
Foto: Archiv Marka Šimíčka

Chystáte se tento rekord ještě překonat?

Překonat by to určitě šlo. Limitní teplota je vlastně až kolem -198° C, kdy údajně zkapalní kyslík, a ten by se pak dýchal těžko. Pokud by to někdo zaplatil, třeba jako oficiální rekord do Guinessovky, klidně tam vlezu znovu. Ono totiž to vlastní ležení je daleko lehčí než vše ostatní.

Z výpravy na Sibiř Foto: Archiv Marka Šimíčka

Z výpravy na Sibiř
Foto: Archiv Marka Šimíčka

V minulosti jste absolvoval několik výprav na Sibiř, o kterých jste napsal knihu Bajkal – Procházky po rovině. Čím vás tato krajina uchvátila?

Zimní Bajkal je koncentrovaná krása! Zvláště, má-li člověk čistý led na bruslení. To se musí zažít! Vidět na vlastní oko.

Z výpravy na Sibiř Foto: Archiv Marka Šimíčka

Z výpravy na Sibiř
Foto: Archiv Marka Šimíčka