Vesnice se nachází v kopci nad zátokou

Vesnice se nachází v kopci nad zátokou

Pokud se budete nacházet poblíž jihozápadního pobřeží Anglie a nebudete vědět, do čeho zrovna píchnout, zkuste si zajet do rybářské vesničky Clovelly.

Nachází se pár kilometrů od města Barnstaple, jihovýchodně od Bristolu, a třebaže se jedná o velmi populární útočiště Britů v jejich volných chvílích, není to masovka, kde by si člověk nemohl v klidu projít malebné uličky nebo si sednout na molu a pozorovat moře. Ale zase je tu dostatek hospod, v nichž si můžete koupit pintu piva a to sezení na molu si zpříjemnit.

Na molu si můžete dát pivo nebo jen tak posedět

Na molu si můžete dát pivo nebo jen tak posedět

Vstup do vesnice není zadarmo. Abyste se dostali „dovnitř“, musíte projít budovou plnou obchodů se suvenýry a informačními materiály a zaplatit poplatek šest liber za dospělého. Což je asi jediné minus tohohle výletu. V ceně je ale vstup do vkusně zařízeného minikina, kde můžete ještě před prohlídkou vísky zhlídnout naučný film o historii tohohle místa.

Potom už se procházíte po Clovelly, jak je vám libo. K dispozici je několik stezek a vy si můžete vybrat, zda strávíte čas v uličkách mezi rybářskými domky, nebo sejdete níž k moři a pokocháte se výhledem na vodopád. Můžete si taky sednout v některé z řady místních hospod a restaurací. Jen pozor na to, že ve většině těchto míst zavírají v 17 hodin.

Sáňky, kterými se v Clovelly dováží a přemisťuje všechno

Sáňky, kterými se v Clovelly dováží a přemisťuje všechno

Zajímavostí a poznávacím znamením Clovelly jsou sáňky, které lidi ve vesnici používají k přepravě všeho možného – od nákupu po nábytek. Přitom se jedná o obyčejné dřevěné truhlíky nebo plastové bedny, které mají zespodu dvě dřevěné ližiny. Sáňky po nich kloužou po hladkých ulicích dlážděných oblázky. My jsme v době naší návštěvy byli svědky toho, jak na těchhle sáňkách převáželi do jednoho z domů novou lednici. Jinak je ale využívají třeba tamní podomní mlíkaři.

Ideální je navštívit Clovelly za slunečna, což se nám povedlo. Je ale pravda, že to není výlet na celý den, vesnici máte projitou za hoďku, u pobřeží můžete strávit jednu dvě další. Pokud si dáte pivo a něco k jídlu, je to tak na pět šest hodin. Každopádně příjemná záležitost.

 

[contact-form][contact-field label=’Name‘ type=’name‘ required=’1’/][contact-field label=’Email‘ type=’email‘ required=’1’/][contact-field label=’Comment‘ type=’textarea‘ required=’1’/][/contact-form]