Pyramida Cobá. Na její vrcholek se dá vylézt

Pyramida Cobá. Na její vrcholek se dá vylézt

Yucatán naštěstí nejsou jen profláknuté chichen itza a cancun, dá se tam najít i spousta míst, kterým ještě turismus nesebral atmosféru. Příkladem je zaniklé mayské městečko Cobá, ležících skryté v džungli mezi Pisté a Tulumem. Můžete dokonce vylézt na vrchol hlavní pyramidy a kochat se výhledem nad korunami stromů.

Do města Cobá jezdí pravidelně autobusy, například ze zmíněného Pisté, vesnice ukrývající slavnou pryramidu Chichen Itzá, o které jsem tu psal posledně. Stejně tak v tomto případě je ale nutné počítat s tím, že autobusy, ačkoli velmi komfortní, nabírají po cestě značné zpoždění. Víc se o tom dočtete tady.

Jezero v městečku Cobá. Jedna ze dvou jeho dominant

Jezero v městečku Cobá. Jedna ze dvou jeho dominant

Vesnice se de facto skládá z jedné silnice, podél které leží většina staveb včetně pár penzionů a restaurací, na jejímž konci se rozkládá jezero, které je podle místních plné krokodýlů. Večer se můžete procházet po promenádě kolem něj a pozorovat tropickou faunu a flóru. Jinak se v Cobá toho moc dělat nedá. Nebýt ruin, patrně byste se tam unudili.

Lidé tam i proto jezdí často jen na otočku. Což ale taky není ideální, protože přijdete o možnost procházet se ráno pralesem o samotě a trochu se vyděsit při poslouchání kvílející zvěře kdesi kolem vás.

Ruiny bývalého mayského města

Ruiny bývalého mayského města

Přivstaňte si

Ale to předbíhám. Napřed jsem se ubytoval v tomhle skromném, leč příjemném penzionu s obchodem v přízemí a restaurací v patře. A jelikož byla sobota, tak se jako jinde v takových vesnicích různě po Mexiku konaly venkovní křesťanské akce jako třeba divadlo o vymýtání ďábla před jedním z kostelů. Tyhle akce jsou docela mazec, hodně to tam žerou. A já zase žral spousty domácího jídla, které tam místní donášejí, a vy si je můžete koupit za půl darma.

Typický sobotní koncert křesťanské skupiny

Typický sobotní koncert křesťanské skupiny

Ráno jsem okamžitě zamířil směrem k jezeru s krokodýli, prošel po promenádě a dostal se až k areálu ruin. Nemůžete jej minout. U branky zaplatíte za vstup – opět je dražší v době západu slunce – a pak už je to na vás. Dostanete se na stezku a jdete si, jak uznáte za vhodné. Případně si můžete půjčit kolo.

Cesta pralesem

Cesta pralesem

Cesta je značená, ale ne vždy je snadné se zorientovat. Ne že byste zabloudili v hloubi pralesu, pořád postupujete po udržované stezce, ale mně třeba zabralo dost dlouho, než jsem se dobral hlavní pyramidy.

Cestou k hlavní pyramidě

Cestou k hlavní pyramidě

Návštěva brzy poránu má tu výhodu – či nevýhodu – že jdete sami, takže si dosyta užijete ten pocit, kdy jdete džunglí, kolem vás ani noha, zato zdáli slyšíte řev čehosi, co buď skutečně je nebo to alespoň zní jako levhart či tak něco. Osobně jsem to naštěstí nepotkal.

Cobá jako na dlani

V džungli narazíte na všelijaké pozoruhodné úkazy, jako byl tenhle strom

Jak už jsem předeslal, po cestě narazíte na mnoho částí zaniklého města, i když hlavní dominantou je velká pyramida se stupni, po kterých se dá vylézt až na vrchol. Samozřejmě to není úplně bez námahy, ale stojí to za to. Na vrcholu se před vámi rozevře celá krajina nad korunami stromů, přičemž poránu je velká pravděpodobnost, že si ji budete užívat jen s hrstkou lidí.

Nahoře je klid. Poránu tam moc lidí nebývá, takže si můžete v klidu vychutnávat výhled do pralesa

Mě při návštěvě v roce 2016 potkala ta náhoda, že jsem se tam potkal s Olomoučany Honzou a Lenkou, kteří byli tou dobou vprostřed své roční cesty po světě. Dost vtipné setkání takhle na vrcholku pyramidy kdesi uprostřed mexické džungle.

Zatímco osamělý pes si nerušeně odpočívá na vrcholku pyramidy, Honza s Lenkou, s kterými se brzy seznámím, šplhají nahoru

Zatímco osamělý pes si nerušeně odpočívá na vrcholku pyramidy, Honza s Lenkou, s kterými se brzy seznámím, šplhají nahoru

Další klíčové setkání na vrcholku pyramidy mě čekalo záhy. Byla to Američanka středního věku, která mi nabídla svezení do města Tulum, a jelikož v Cobá už nebylo nic k vidění, využil jsem nabídky. Cestou jsme se ještě stavili na koupačce v jedné z mnoha tamních podzemních jeskyní, tzv. Cenotes, kde se koupete v průzračné vodě hluboko pod zemským povrchem a nad hlavami vám přitom létají netopýři.

Koupání v jedné z cenotes

Koupání v jedné z cenotes

A o Tulumu, kde začíná ta pravá yucatánská exotika, zase příště.