Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Koho baví korida?

corrida, pamplona, san fermin

Korida v Pamploně

Ještě jednou se musim vyjádřit k San Ferminu a koridě jako takové. Nedá mi to, když vidim tu spoustu komentářů, které celou věc zplošťují na to, že jde o barbarské týrání zvířat, jež by mělo okamžitě skončit, a mě staví do role nějakýho zvrácenýho tyrana jen proto, že jsem se na to byl podívat a píšu o tom. Sám žádné týrání zvířat nepodporuju, nepodporoval jsem a podporovat nebudu. A myslím, že takhle to má většina lidí, kteří se koridy zúčastní.

Když jsem se v neděli vrátil z Pamplony do Prahy a na zastávce si sjížděl video, co jsem na jednom ze zápasů pořídil, taky mi najednou připadalo zvrhlý, nelidský, drastický, nepatřičný. Proč? Protože když je člověk odtrženej od kontextu, jedná se najednou o úplně jinou záležitost. V Praze by nikdy nic takového proběhnout nemohlo, protože do Česka a dalších zemí taková věc vůbec nepatří, nemá kořeny jako ve Španělsku, tamní tradici vyztuženou historickými souvislostmi, specifickým podnebím atd. Lidi tu mají jinou náturu, prostředí zase jinou atmosféru. Nedá se to srovnávat. A jakmile se o to člověk pokusí bez širších znalostí, je verdikt jasný, jednoduchý a jednoznačný: Jak se na to ty lidi můžou dívat, je to hnus, týrání, zakázat!

Když je člověk na fiestě v Pamploně, nejenom že je tam absolutně jiné prostředí než v našich zeměpisných šířkách. Ale býčí zápasy zapadají do kontextu místa a celé té události, která je napěchovaná hromadou jiných tradičních, křesťanských (!) rituálů. Nejde tam o to, utýrat zvíře k smrti, jak se to zjednodušuje při pohledu zvenčí. V tomhle místě, které rozhodně nelze považovat za rejdiště statisíců psychopatů a týračů zvířat, je smrt prostředkem a ne účelem. A korida je divadlem o životě a smrti, ne nerovným zápasem mezi bandou zvrhlíků a nebohým zvířetem, byť to tak na první pohled vypadá a byť to skutečně drastické je.

Kdo nezažil, nepochopí

Podle stejného vzorce se můžou cizinci dívat skrz prsty na milióny Čechů jako na krvelačné bestie, kteří rok co rok o Vánocích mordují na ulici nebohé kapry. A vždycky by se našla část našinců, která by se hájila, že to je přece taková tradice a že k tý vánoční atmosféře a trhům nasáklým skořicí a svařákem to tak nějak patří, navíc že jsou ti kapři za tímhle účelem chovaní (to býci určení pro koridu taky). A mohli bychom se bavit o dalších příkladech kdekoli na světě.

Kdo nezažil koridu v Pamploně či jinde, a tudíž v kontextu místních zvyklostí a v kontextu všeho, co se kolem koridy děje, kdo neviděl celý zápas od začátku do konce se všemi jeho souvislostmi a prvky (není to jen o masakrování zvířat), ale viděl jen nejkrvavější a nejdrastičtější momenty vytržené z kontextu, bude dál říkat, že je to zločin a že lidi, kteří tam chodí, jsou fanatici. S tím nic nenadělám. Můžu jenom říct, že jsem tyhle argumenty měl taky (a pořád je respektuju) a vlastně se ve mně probudí vždycky, když se teď z Prahy podívám na videa a fotky, které jsem bez jakéhokoli pocitu viny pořídil v nám absolutně nepodobné zemi. Protože srovnáváme nesrovnatelné a odsuzujeme věci vytržené z kontextu. Ale kdo to nezažije, tak to nemůže pochopit. Vsadil bych se, že kdo pojede na koridu s otevřenou hlavou a bez předsudků, ten nemůže nikdy mluvit o týrání zvířat nebo barbarském řádění vyšinutých jedinců.

Počet komentářů: 1

  1. Tyrani zvirat to je, o tom zadna. Stejne jako tohle bych zakazal i vrazdeni ryb na Vanoce. Hromadne masakry ryb vypovidaji (nejen) o lidske nenazranosti. Pulty obchodu jsou uz tak narvane ruznym druhem mas k prasknuti a lidem je to i tak malo. Tyhle ohavne ritualy ve jmenu nabozenstvi (at je to jakehokoli) se mi jednoduse prici.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*