krkonoše, stan, hory, česká republika

Chtěli jsme být tentokrát co nejblíž sněhu, když už je ho tak málo, takže jsme si vystačili se stanem

Je to už trochu klišé říkat, že všude dobře, doma nejlíp. Ale pravdou je, že když zavolají hory, člověk se dobře vyblbne i v těch našich, kor když se tam dá dojet i křížem přes republiku za pár hodin. Nás hory zavolaly počátkem roku, když konečně napadl sníh, a jelikož je ho poslední dobou pomálu, tak jsme s ním chtěli být co nejvíc v kontaktu. Ubytovali jsme se netradičně ve stanu v Krkonoších, kousek od Sněžky. Počasí bylo fajn, místní kořalka hřála, slunce svítilo, lidi nadšení, Sněžka vysoká…Takže pokud to máte stejně, v článku najdete pár mých rad, jak na to.

krkonoše, sněžka, hory, sníh, česká republika

Krkonoše – zamrzlé pláně na úpatí Sněžky

Nejvyšší pohoří Česka netřeba představovat. Z Prahy, jako jsme jeli my, jste tam za dvě hodiny poměrně nenáročné cesty, která je navíc místy okořeněná krkonošskou specifickou architekturou – roubenky a podobně. A místy zase jiným specifikem, blízkým hlavně hraničním oblastem – hernami, bordely a podobně. Ale to první převažuje, i když kouzlo toho druhého je možná věrohodnější. Každopádně pokud jedete přes hlavní město, pravděpodobně se nasměrujete na Mladou Boleslav a dál pak Jičín a Vrchlabí, což je jakási vstupní brána, kde už je na vás, kam přesně se vypravíte.

běžky, sport, krkonoše, hory, česká republika, cross skiing

Běžkaři ve tmě

My měli bydlení domluvené v Dvorské boudě, umístěné v horách mezi Špindlem a Pecí pod Sněžkou. Přesněji řečeno jsme bydleli venku ve stanu, který si můžete přes Dvorskou boudu zarezervovat a počítat i se spacákem do nižších teplot, takže se s těmihle cajky nemusíte vláčet. Nahoru se dostanete z obce Strážné buď pěšky, nebo rolbou či skútrem, které pro vás dojedou na parkoviště na konci vesnice – uznávám, je to zpohodlnělé, měšťácké a na hony vzdálené drsné horské turistice, ale když máte jen necelé dva dny, tak tohle oceníte. Nutno podotknout, že Strážné už je dost vysoko, takže počítejte s horší cestou, možná i s nasazováním řetězů.

hory, sníh, krkonoše, skútr,

Takhle jsme jeli nahoru (samozřejmě v sedě, s drkotajícími zuby a se smrtí v očích). Docela fajn adrenalin, doporučuju

A počítejte také s tím, že slíbený odvoz rolbou, který si musíte s předstihem dojednat telefonicky v Dvorské boudě, může nakonec mít trochu jiný průběh, než jste si představovali. Jednak domluvená doba se může změnit, když na vás rolbař zapomene. Ale stane se. Na oplátku vás místo v rolbě sveze v přívěsu za skútrem, což je skvělá a poměrně drsná adrenalinová zábava. A pokud narazíte na správného rolbaře, za odměnu se s vámi v půlce cesty pozve k místním horalům na pálenku a lahváče v pravé krkonošské chatě. Rázem si připadáte jako v jiném světě. Tou dobou asi tři hodiny od Prahy.

Z Rozcestí k dominantě Krkonoš: Sněžce

Nebyl čas ztrácet čas, takže jsme se hned po příjezdu vypravili na menší obhlídku okolí. Zhruba kilometr od Dvorské boudy stojí Chalupa na rozcestí, což je úžasná hospůdka na křižovatce několika běžkařských a turistických cest. Nejenže je fakt pěkná, ale mají tam taky výborné pivo, škvarkovou pomazánku a vůbec skvělou atmosféru, kdy se nad krbem hřeje promočené oblečení hostů, kteří si mezitím sdílejí své zážitky nad hrnkem, a z okna můžete vyhlížet na vrchol Sněžky.

chalupa na rozcestí, krkonoše, sníh, zima, hory, česká republika

Chalupa na rozcestí, oáza uprostřed hor

Přilehlé rozcestí je poměrně klíčové, kříží se tam šest tras a je jen na vás, kam se vydáte. Vede odtud i cesta na zmíněnou Sněžku, po které jsme se vydali my. Můžete jít pěšky, na běžkách nebo ve sněžnicích a cesta je to příjemná s fajn výhledy do krkonošských dolů. Místy se jde do kopce, místy z kopce, místy po rovince. Až na nejvyšší horu České republiky jsme to nestihli, zato jsme se stačili odměnit v Luční boudě, kde mají skvělé krkonošské pivo Paroháč a perfektní domácí borůvkové koláče. Cesta tam trvala asi hodinu a půl až dvě hodiny. A zvládnou ji všichni.

luční bouda, sněžka, hory, krkonoše, sníh, zima, česká republika

Cesta na Luční boudu, v pozadí je tyčí Sněžka

Nějak tak se dá strávit víkend v horách, daleko od šumu velkoměsta, za pár drobných, ale s pěknou přírodou, zajímavými trasami a výborným jídlem a pitím v cíli. Možností, kam se v téhle oblasti vydat, je spousta. Ale doporučuji nevynechat Chalupu na rozcestí, protože na tamní křižovatce si určitě něco vyberete. Bohužel nebyla příležitost zkusit víc cest, ale rozhodně to není naše poslední výprava na tahle místa. Když už to máme takový kousek.

A nebylo to poprvé, co jsme zavítali do Krkonoš. Tady najdete další tip, tentokrát se týká běžkování kolem Labské boudy a parádních steaků v krkonošském podhůří.