Cíl pokořen, svaly rozhýbány, hlava vyčištěna

Cíl pokořen, svaly rozhýbány, hlava vyčištěna

Los Angeles naštěstí není jen placka s milióny domů namačkaných na sebe, milióny lidí, filmovými studii a několika přeslavnými ulicemi. Tohle obrovský pouštní mraveniště má taky přírodu. Vyprahlé kopce klenoucí se nad Hollywoodem. Vypravil jsem se do nich až po měsíci v LA, ale o to víc jsem to místo ocenil.

Byl první říjnový pátek a já si naordinoval volno – žádný shnění práce, žádný zpracovávání fotek, psaní, stres (ano, i když se to nemusí zdát, tak to tady není jen o flákání na pláži a pohodě). A jelikož se blížil můj odjezd z LA a na tenhle trek jsem dosud nenašel čas, tak nebylo o čem.

Trek v kopcích nad Los Angeles

Trek v kopcích nad Los Angeles

Troufnu si říct, že je to v tomhle městě nejsnáz dostupný souvislý kus divočiny. Jde o hollywoodské kopce, které se rýsují široko daleko nad slavnou čtvrtí.

Poslední úsek cesty ke Griffithově observatoři

Poslední úsek cesty ke Griffithově observatoři

Branou k nim je Griffithova observatoř. Kopulovitá, dnes už snad multifukční budova nad městem. Kromě vlastní observatoře, odkud se dají pozorovat hvězdářským dalekohledem vesmírná tělesa, je tam také planetárium a zdarma přístupné – i pro vědou nepoznamenané chudáky, jako jsem já – zajímavá výstava plná vzácných vesmírných artefaktů a poučných instalací. Nechybí třeba slavné Faucaultovo kyvadlo, na zem spadlé meteority (za správnost toho výrazu neručím) nebo měsíční kameny.

Hollywood jako na dlani

Kromě observatoře je to taky místo s jedinečným výhledem na město, který vám bude v nejrůznějších modifikacích společníkem i při hajkování po kopcích.

Obědová pauza u Griffith Observatory

Obědová pauza u Griffith Observatory

K observatoři se většinou volá Uber, ale když je ráno, máte čas a síly a počasí na své straně, tak proč být líní a nevyšlápnout si to od roviny. Městský autobus společnosti DASH (neplést s Daesh) mě vzal za půl dolaru ze Západního Hollywoodu během asi půl hodiny do Vermont Avenue. Odtud se nemůžete splést, jdete pořád do kopce.

Stezka k observatoři

Stezka k observatoři

Silnice napřed přejde v příjezdovou cestu k domům bohatších spoluobčanů, potom v příjezdovou cestu pro lenivější turisty a v závěru ve značenou prašnou stezku, která vede mezi stromy po strmém kopci až k observatoři. Stoupat po ní budete asi tři čtvrtě hodiny, což ale zpříjemňují výhledy na zpod větví se klubající mrakodrapy losangeleského Downtownu.

Výhled z observatoře

Výhled z observatoře

Jakmile se dostanete k observatoři, už je to na vás, vaší kreativitě, fyzičce a turistických dovednostech. Desítky stezek s různými odbočkami a přípojkami a vyhlídami a odpočívadly se vinou všude po hollywoodských kopcích a je jen na vás, jak si je nakombinujete, které trasy zvolíte.

Pot a zase pot

Ani se nedá divit, že neexistuje ucelenější značení, jen zřídka narazíte na rozcestník, který by aspoň částečně uspokojil člověka rozmazlenýho značením v Česku. Při vstupu do této oblasti sice najdete ceduli s mapou, ale po prvních krocích pochopíte, že víc než o plánovaném treku je to tady o improvizaci. Prostě jdete a volíte cesty.

Trek v kopcích nad Los Angeles

Trek v kopcích nad Los Angeles

Jako správný lufťák jsem se nadchl pro cestu k slavnému nápisu Hollyood. Něco jsem si o přístupu tam zjišťoval, ale ukázalo se, že to nemělo cenu. Stejně jsem musel improvizovat, občas dokonce zapojit Google Maps, ale po nějakých dvou třech hodinách stoupání a kličkování v teplotách atakujících na slunci dle mýho laickýho odhadu čtyřicítku (ode mě to bude znít blbě, protože kdo mě zná, tak ví, že se nikdy nemažu proti slunci, ale tam nahoře se to vyplatí, páč to tam fakt pere) jsem stanul v cíli. Mobil ukazoval 20 kilometrů, ale nedivil bych se, kdyby mě trochu ošidil.

Část LA skrytá za hřebenem hollywoodských kopců

Část LA skrytá za hřebenem hollywoodských kopců

Zpátky do města se dostanete snáz. Kousek pod nápisem se vine ulice Mullholland, která vás po hodině pěší chůze vrátí zpátky na Hollywood boulevard.

Výšlap do hollywoodských kopců, vrchol mýho pobytu v LA

Výšlap do hollywoodských kopců, vrchol mýho pobytu v LA

Takže pokud si chcete od rušného LA odpočinout a podívat se do přírody, je tohle snadná, dobře dostupná, levná a skoro bych řekl až ideální varianta. Já si snad za celej ten měsíc neodpočinul líp než tam, i když mě pak nohy bolely ještě pár dní.