Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Ouzoud: Jak jsem potkal makaky a skákal z vodopádu

Makak u vodopádů Ouzoud, makak, opice, vodopád, ouzoud

Makak u vodopádů Ouzoud

Vodopády Ouzoud v Maroku pro mě znamenaly mnohá Poprvé. Poprvé jsem tam ve volné přírodě potkal opice, poprvé jsem zažil adrenalin v podobě skákání z vodopádu a poprvé jsem viděl, jak se řeka řítí na zem z výšky, jakou se chlubí nejvyšší budova v České republice. Byl to jeden z nejlepších momentů mojí první návštěvy Afriky.

Náš minibus se řítil po osamělé horské silnici, hltal jsem ubíhající vyschlou krajinu a v duchu souhlasil s tím, co jsem slyšel o místních řidičích a dodržování předpisů. Myslím, že našemu šoférovi záleželo spíš na tom, jaká panuje v autě zábava, než jak se mu vychyluje rafička tachometru.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall

Horská krajina na cestě k vodopádům

Zatímco někteří cestující trnuli s prsty zabořenými do sedadel, šofér se co chvíli otáčel dozadu na 15člennou posádku a vyprávěl vtipy, případně pozměněnými hlasy předstíral rozhovor s imaginárním spolucestujícím, přičemž si dělal legraci z marockých stereotypů, které se tam každému z cestovatelů vryly po pár dnech pod kůži. Jako třeba to nekonečné smlouvání. Ale proč ne, lepší zběsilá a veselá jízda než několikahodinová nuda.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall

Menši vodopády po cestě k těm opravdu velkým

Na planině kousek od vodopádů si naši skupinku převzal místní průvodce s licencí zavěšenou na krku. Usměvavý černoch s knírkem, kterého jako bych už někde viděl, nás vedl olivovými háji podél bahnité řeky, na jejímž protějším břehu jsme viděli odpočívající divoké želvy. Pochodovali jsme savanou na pokraj kamenitého svahu, jež nás opatrnými kroky zavedl ke kaskádovitému korytu řeky.

V naší skupince se našla řada různých osobností z různých koutů světa. Dokonce s námi šla slepá holčina, která horský terén kopírovala bílou holí. Smekal jsem před ní pokaždé, kdy jsem na kameni nebo kořenu škobrtnul, zatímco jí nemizel nadšený úsměv ze rtů. Býval bych šel tou krajinou raději sám, ale to by bylo o poznání komplikovanější. Člověk se tak alespoň seznámil s novými lidmi, popovídal si a získal tipy, kam jet příště nebo co kde ochutnat.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall, water, bridge

Napřed jsem myslel, že je to sranda, ale mysleli to s tímhle můstkem vážně

Doklopýtali jsme ke korytu řeky, kde na nás čekal chatrný můstek bez opor. Člověk znalý nejrůznějších filmů čekal, kdy se pod ním některá ze ztrouchnivělých planěk propadne, ale přebrodili jsme se bez ztrát. Naskytl se nám tak pohled na první menší vodopády.

Pokračovali jsme po úzké římse nad jedním z břehů, až jsme se ocitli na okraji jednoho z vodopádů. „Kdo si chce skočit?“ hecoval vysmátý průvodce. Bez rozmyslů jsem se přihlásil, bral jsem to tak trochu jako povinnost se vytáhnout, i když jsem měl za to, že nás jen zkouší. Ujistil mě, že ne.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall, jump, jumping

Takhle jsem se chystal ke skoku. V trenýrkách a s větším množstvím fanoušků, než jsem potřeboval

Před sebou jsem uviděl desetimetrovou propast a pak bahnitou šplouchající vodu, kde nikdo nemohl tušit, jak hluboko je dno a co skrývá. V tu chvíli, když už se okolo mě shluknul zbytek skupiny zvědavý, jak si budu počínat, jsem si uvědomil, do čeho jsem se zase namočil. Ale už nešlo couvnout.

„Kolik už tu zařvalo lidí?“ pokusil jsem se o vtip směrem k průvodci, zatímco jsem se svlíkal do trenek. „Nikdo,“ poplácal mě s vážnou tváří, „ale můžeš bejt první.“

Dal jsem mu foťák i s instrukcemi a poslal ho zpátky k římse na břehu, aby mě fotil. Stál jsem na okraji vodopádu a hecoval se. Adrenalin mnou pulsoval, až jsem vypnul mozek a vyskočil směrem do neznáma. Během skoku jsem měl čas přemýšlet, co se se mnou v mžiku asi tak stane. Ale všechny myšlenky zmrazila chladná voda, když jsem s plesknutím rozrazil hladinu. Na dně žádné překvapení nečekalo.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall, jump, jumping

Zavzpomínal jsem na prázdniny strávené u koupaliště a hodil tam kufr jak za mladých let

Nic to nebylo, hlásil jsem, když jsem vynořil hlavu z vody. V hlavě mi jela scéna z Pláže, kdy se Leo DiCaprio podobně vrhnul do neznámých vod z o něco vyššího srázu. Ale tam byl štáb a kaskadéři a tak, že jo.

Na osušení a poplácávání byla jen chvilka. K hlavnímu vodopádu, kvůli kterému jsme přijeli, to bylo ještě asi dva kilometry lesní stezkou. Pak se před námi rozevřela krajina a my najednou jako nějakým kouzelným trikem uviděli spletitou kaskádu vodopádů, kterým vévodila řádka bílých pěnících sloupců natahujících se jako lana od nejvyššího útesu k menšímu jezírku. Nejvyšší z nich měřil 110 metrů, což je o metr méně, než kolik měří brněnská AZ Tower, v současnosti nejvyšší stavba Česka.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall

Tohle je už hlavní kaskáda vodopádu Ouzoud. Je vysoký 110 metrů

Pár lidí si půjčilo loďku, která je dovadla až k místu, kde voda dopadala do jezírka na úpatí skaliska. Já to fotil z kamenů okolo.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall

Za pár drobných jste se mohli na takovéhle loďce nechat svézt co nejblíž k vodopádu

Vrcholem byl oběd s výhledem na tuhle podívanou. Všichni jsme už měli hlad a průvodce nás zavedl do blízké občerstvovny. Byla to taková přírodní restaurace na terase ve výšce asi poloviny vodopádu. A světe div se, neúčtovali si vysokohorskou přirážku, přestože naše návštěva byla nepochybně domluvená s průvodcem a přestože za takovouhle exkluzivní vyhlídku při jídle jsem byl ochotný připlatit. Místo toho jsme si jen užili parádní oběd s nezapomenutelnou kulisou.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall

Jasně, to plastový oranžový sezení je hrozný, ale i tak byl oběd s takovýmhle výhledem nezapomenutelným zážitkem

S plnými břichy jsme se vydali po stezce, která se vinula kolem vodopádů až k okraji skaliska ve výšce přes sto metrů nad úpatím. Nad hlavami nám začaly přeskakovat napřed malé a potom o poznání větší opice, makakové. Kromě člověka se jedná o jediného primáta, který žije v Africe severně od Sahary.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall, monkey

Makak

Opičáci nebyli plaší, naopak pózovali, nechali se hladit a byla s nimi sranda. Jen bych nic takovýho asi doma nechtěl. Řekl bych, že je to horší než starat se o kojence a puberťáka dohromady. Ale těžko soudit, nic z toho jsem ještě nezkoušel.

morocco, maroko, ouzoud, waterfall, monkey

Makak

Na parkovišti nás čekal šofér v minibusu. Rozloučili jsme se s průvodce a naskákali do auta. Nebyl by to náš řidič, kdyby se uprostřed cesty zpátky do Marrákeše nerozhodnul udělat z auta pojízdnou diskotéku. Ohulil rádio, zapnul barvené blikačky po obvodu střechy, o kterých do té doby nikdo z nás neměl ponětí, a s tímhle cirkusem jsme dorazili zpátky na Djemaa El Fna vychutnat si zase něco z marocké večerní atmosféry.

Další, co jsem napsal o Maroku:

 

Počet komentářů: 2

 1. Ahoj, můžu se zeptat kolik takový výlet stojí? Myslíš že je lepší si pujčit auto a vydat se tam sám?
  Díky Petra

  • Vaclav Lang

   14.10.2018 at 19:50

   Ahoj, já osobně bych si to autem v zemi, jako je Maroko nekomplikoval. Pokud si dobře vzpomínám, tak výlet stál kolem pár stovek, máš všechno zařízený, prospíš se a seženeš ho kdekoli a kdykoli. Jestli jste větší parta, tak třeba to auto může být výhoda, ale pro jednoho dva lidi mi to přijde zbytečný. I kvůli tomu, že cesty tam nejsou nic moc, auta taky ne…

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*