V ulicích Rhodosu často žebrají ti nejmenší. Rodiče obvykle stojí opodál a hlídají

V ulicích Rhodosu často žebrají ti nejmenší. Rodiče obvykle stojí opodál a hlídají

Bylo to jedno z těch náhlých rozhodnutí, kdy dopředu víte, že si buď brzy budete nadávat do nerozvážných volů bez soudnosti, nebo se ještě léta budete moci před ostatními vytahovat, jakej jste chlapák, co se nebál v mžiku se rozhodnout a jít si po hlavě ze svým, jakkoli se ten nápad zdál uhozený. Takhle nějak jsem uvažoval, když jsem si v polovině jednoho srpnového týdne koupil letenky na Rhodos, abych tam na víkend odletěl jen s minimem peněz a několika nejnutnějšími věcmi.A ukázalo se, že tohle rozhodnutí patřilo mezi ty šťastné.

Nezlákala mě ani tak cena letenek – ta nebyla nízká – ale termín odletů. Vlastně mi bylo jedno, kam se vypravím, šlo o to, abych tam mohl strávit z víkendu co nejvíc. A to letenky na Rhodos splňovaly, neboť se odlétalo z Ruzyně v pátek v šest večer a návrat byl plánovaný na neděli v noci.

A tak jsem si v pátek po práci sbalil spacák, kartáček na zuby, foťák a pár nezbytností a sednul do letadla. Za tři hodiny jsem byl na ostrově boha Slunce, jak se Rhodosu přezdívá.

Moje ležení na pláži. Až na ukrutný vítr to byla paráda

Moje ležení na pláži. Až na ukrutný vítr to byla paráda

Rhodos, nebo alespoň stejnojmenné hlavní město, je takové Bibione. Nejezdí se tam čerpat domorodá atmosféra Řecka, i když si to hodně lidí namlouvá, ale spíš to, co místní naservírují turistům jako „typical greece“. Je to krásné místo, kde je ale víc cizích návštěvníků než těch původních. Včetně mě.

Pro pohodovou odpočinkovou dovolenou je to ale terno: spousta útulných hospůdek, krátké vzdálenosti všude po ostrově, spolehlivé počasí, neboť Rhodos je nejslunečnějším místem v Evropě, upravené pláže a překrásné, čisté moře. Přesně to, co člověk od takové válecí dovolené potřebuje.

Pláže jsou plné lidí, ale moře je čisté a krásně modré

Pláže jsou plné lidí, ale moře je čisté a krásně modré

Byl jsem na Rhodosu dva dny, což mě neopravňuje k velkým hodnocením. Shrnul bych to tak, že je to krásné místo, kterému ale přílišný turismus ukradnul autentičnost. Alespoň co se týče městečka Rhodos na severu ostrova, kam jsem po příletu dojel asi za hodinu autobusem. Pokud si ale chcete poležet u moře, neuděláte chybu, když se vypravíte na tento ostrov.

Neuděláte chybu ani tehdy, pokud se tam vypravíte na dva dny. Ověřil jsem si, že i takové cesty stojí za to. Jen je lepší počkat si na nějaké zvýhodněné letenky.

Neletěl jsem na Rhodos s žádnými velkými plány. Naopak. Aby to byl co největší klídek, nebral jsem si s sebou mapu, ani jsem se nepodíval, co mě na ostrově čeká. Bylo to takový rande naslepo. A to až do té míry, že jsem teprve na letišti zjišťoval, jestli mi pro cestu tam stačí občanka, a až při čekání na autobus z letiště ověřoval, jestli jsem si vzal správné peníze.

Čilý noční ruch ve městě Rhodos

Čilý noční ruch ve městě Rhodos

V pátek o půlnoci jsem se dostal do města Rhodos, tou dobou pulzujícího tělesa s plnými hospodami a přímořskými promenádami. Na pláži jsem si vytipoval místo pro nocleh a zalezl jsem do hospody.

Velkou výhodou Rhodosu je gastronomie. Vaří tam výborně a je to zážitek. Navíc – protože ostrov leží jen 17 kilometrů od Turecka – se tam mísí antické vlivy s nádechem orientu. Takže si můžete pochutnat na středomořských specialitách i na různých variantách kebabu a podobných jídlech. Zato pivo si nedávejte – není to žádná sláva. Mnohem lépe uděláte, když si dáte víno.

Takže jsem si dal pivo, víno i kebab – ani zdaleka nepřipomíná ten, co se prodává po Praze a po poutích – a šel se ubytovat na pláž. Na rozdíl třeba od Itálie tady pláže obvykle nenáleží hotelům, ale soukromníkům, takže se na ně dá volně přijít, zabrat lehátko a zaplatit během dne, kdy vás někdo přijde zkasírovat. Díky tomu jsou pláže taky v noci míň hlídané. Takže přespání tam nebyl v tomhle směru problém. Horší to bylo s příšerným větrem, s kterým jsem se celou noc pral o spacák, až jsem usnul těsně nad ránem. Ale když vás pak probudí pískot racků a paprsky slunce vystupujícího z moře, na nevyspalost zapomenete. A když ani to nepomůže, zajdete do některé z kaváren na snídani a kafe. A když potom skočíte do moře, které snad ani v noci není dost chladné, jsou veškeré noční trable pryč.

Rozhodně si nenechtě ujít procházku do historické části města

Rozhodně si nenechtě ujít procházku do historické části města

V podobném duchu to tam probíhalo celý víkend. Nebudu vám vykreslovat, jak jsem se válel u moře. Můžu jen říct, že druhou noc bylo ve městě tak živo, že jsem podruhé nad ránem ani nevyndal spacák a byl jsem rád, že jsem padnul na jedno z lehátek kousek od promenády. A kocovina na slunci…no vždyť to znáte.

Každopádně jsem si ověřil, že není problém uprostřed týdne koupit letenku a mrknout se na víkend k moři, aniž byste museli řešit bydlení a další nezbytnosti. Stačí pár nutností a trocha odvahy. A stojí to za to:)