U rybníka Rožmberk

Rybník Rožmberk, největší v Česku

V Česku bývá podzim náramně hezkým obdobím, takže by bylo škoda se touhle dobou někam nevypravit. Vybrali jsme tentokrát Třeboňsko. Jednak proto, že je to krajina zaslíbená nenáročným cyklistům a mně do vysněné letošní tisícovky scházely ještě v září stovky kilometrů, jednak protože jsme dostali chuť na místní ryby, a jednak protože zrovna tam by mohlo babí léto vypadat nejlíp.

Pravda, počasí nás trochu vypeklo – studený vítr a tmavé mraky se střídaly s modrým nebem a teplými paprsky skoro tak rychle jako na horách, takže člověk buď mrznul, nebo se potil horkem. Ale nepršelo, což je nejdůležitější.

Cestou do Staňkova

Cestou do Staňkova

Co se týče tras na ježdění, je tohle místo maximálně různorodé. Stačí se podívat na mapu a zjistíte, že stovky rybníků a rybníčků vytváří v krajině přirozené křižovatky, takže je nejjednodušší vybrat si start a cíl a prostě vyjet a až při cestě se rozhodovat, který rybník objedete zleva či zprava, případně zda od něj nedojedete ještě k dalšímu, kde je hospoda, a tak podobně. Problém byl jen ve značení. Že člověk občas mine odbočku, to se stane, ale tady až příliš často chyběly značky nebo rozcestníky, takže jsme se co chvíli ztráceli, vraceli a zase nalézali.

Na hrázi třeboňského rybníka Svět

Na hrázi třeboňského rybníka Svět

Terén je v podstatě stejný v celé oblasti. Obvykle se jede po prašných cestách nebo asfaltkách, které vedou po hrázích, kolem rybníků nebo po lesních cestách. Občas musíte na chvíli i na okresku, ale to jen minimálně. A všechno je to bez kopců. Takže opravdu idylka třeba i pro sváteční jezdce. Padesát kilometrů za půl dne je tam brnkačka.

Kam na nejlepší kapří hranolky?

Jelikož jsme chtěli spojit tohle výletničení taky s nějakými gastro specialitami, zamířili jsme první den do proslulé rybárny U Sumečka, o které se často mluví jako o nejlepší rybí restauraci v zemi. Najdete ji v malé vesnici Staňkov, východně od Třeboně a jen kousek od rakouských hranic. Vzali jsme to po žluté kolem rybníků Podsedek a Starý Hospodář a přes vísku Lutová. U Sumečka je vlastně taková kempová občerstvovna, kde si chodíte k okýnku pro ryby na plastových táccích a jíte pak venku na dřevěných lavicích pod slunečníky. Ale jídlo je super. Zkusili jsme candáta a kapra a obojí byl zážitek.

Zastávka U Sumečka ve Staňkově

Zastávka U Sumečka ve Staňkově

V neděli jsme pro změnu vyrazili na sever k rybníku Rožmberk, který jsme měli v plánu objet a v klidu se vrátit zpátky. Jenže jsme se opět ztratili ve změti rybníků a podivných značení/neznačení, takže z plánované hodinové vyjížďky se stala padesátikilometrová štreka, která vedla od Rožmberka do Novosedel nad Nežárkou, Lomnice nad Lužnicí a teprve potom zpátky. Oproti první trase to nebylo nic moc, respektive až moc jsme se vzdálili z lesních stezek kolem rybníků na okresky. Takže doporučuju držet se rybníků.

Asi nejdůležitější místa, která jsme během víkendu navštívili. Celkem to hodilo přes 100 kilometrů, ale na téhle placce to není žádná frajeřina

Asi nejdůležitější místa, která jsme během víkendu navštívili. Celkem to hodilo přes 100 kilometrů, ale na téhle placce to není žádná frajeřina

To byly naše dvě cyklovyjížďky, celkem asi 110 kilometrů. Což v tomhle terénu není žádná frajeřina. Stačilo to však na to, abychom si oba dva večery zasloužili gáblík v nejspíš nejvytříbenější a nejznámější třeboňské restauraci Šupina a Šupinka. Jsou to vlastně dva domy ležící proti sobě přes ulici na jižní straně města v jeho historické části. Ideově i majetkově jsou spojené, ale kuchyň mají každá svou. A musím říct, že ve srovnání se vším ostatním, co Třeboňsko v gastronomii nabízí, je tohle nejvíc. Pěkné prostředí, prvotřídní obsluha a jídlo na jedničku. Vyhlášené jsou hlavně kapří hranolky s houbovou omáčkou, které tu umí výborně. Já zkusil první den ještě sumce na paprikové omáčce a červené čočce a taky paráda. Ale ty hranolky nevynechejte.

Jižní a nejhezčí část Třeboně

Jižní a nejhezčí část Třeboně

Jinak mi Třeboň přes veškerý svůj rybárenský věhlas přišla jako obyčejné město s pěkným historickým centrem, kam už ale taky stačil proniknout Doner Kebab a podobné věci. Za vidění stojí třeba Schwarzenberská hrobka nebo rybník Svět, jehož břeh se města přímo dotýká. Po jeho hrázi vede příjemná promenáda. Ve městě je taky nespočet hospod typu rybářská bašta. V nich jsme byli ale jen na pivu – zdejším Regentu, který byl taky fajn. Koneckonců můžete se vypravit i do pivovaru, kde se vaří. Jinak jsou ve městě taky lázně, na ty už nám ale nezbyl čas, tak třeba příště. Ale hlavně nezapomeňte na kapří hranolky!

A pokud vás tenhle článek nalákal, rozhodli jste se vypravit do Třeboně nebo okolí a potřebujete nocleh, můžete se po něm porozhlédnout tady: http://bit.ly/ubytovani-trebon