sumava, vlk, srni, nature, priroda

Zoubky jako perličky

Vidět v přírodě na vlastní oči smečku vlků nebo stádo jelenů nemusí být až tak těžké, jak se na první pohled zdá. A nemusíte kvůli tomu jezdit na Sibiř nebo číhat hodiny na posedu. Ani kvůli tomu nemusíte do zoo. Stačí vyrazit na Šumavu.

sumava, jelen, kvilda, nature, priroda

Pán stáda v jelením výběhu. K ruce má několik laní, mláďat a nedávno narozeného koloucha

Šumavský národní park roste v posledních měsících v ambiciózní destinaci světového formátu. Jako by se vedení chtělo revanžovat za smutné hektary oschlých pahýlů trčících kolem Pramenů Vltavy i jinde a přichází s moderní infrastrukturou a nabídkami pro návštěvníky.

sumava, jelen, kvilda, nature, priroda

Kolouch v houští

V tomto duchu loni vznikla napřed pozorovatelna jelenů v Kvildě a o několik měsíců později podobné zařízení v Srní. Obě místa jsou v našich poměrech jedinečná. Vůbec se nejedná o zoo. Zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí na ploše, kterou by si asi žádná zoo nikdy nemohla dovolit. Samozřejmě, že jsou obě místa ohraničená plotem, ale rozhodně to není tak, že by se návštěvníci chodili dívat na zvířata v klecích.

Vezměme to popořadě. Jelení výběh se nachází zhruba dva kilometry od Kvildy směrem na Horskou Kvildu. Na rozloze 9 hektarů se prohání stádo více než deseti jelenů. V červenci, kdy jsem tam byl, se jim navíc čerstvě narodilo mládě. Kolem výběhu jsou tři vyhlídkové věže, odkud máte rodinku jako na dlani. Ale jeleni jsou natolik krotcí, že vás nechají dojít až těsně k sobě. Jen občas zvednou hlavu od rozjedeného borůvčí a zase ji tam vrátí.

sumava, jelen, kvilda, nature, priroda

Jelen jako obvykle zažraný do žrádla

Na vlky se vyplatí čekat

Vlčí výběh se nachází dva kilometry za Srním směrem na Modravu. V tomto případě je koncept z pochopitelných důvodů odlišný. Šelmy se pohybují na třech hektarech zarostlého divokého lesa plného přírodních schovek. Návštěvníci se pohybují po široké lávce vedoucí nad výběhem. Jelikož jsou vlci mnohem obezřetnější a mají k dispozici víc přirozených skrýší, musí být návštěvníci trpělivější než u jelenů, kteří se prakticky neschovávají. Výsledek ale stojí za to.

sumava, vlk, srni, nature, priroda

Vlk na Šumavě

Jak to v takových centrech funguje? Zkrátka jdete po vyznačených trasách, díváte se kolem sebe a číháte a kocháte se. Bohužel i tady narazíte na idioty, kteří budou hlučet a nerespektovat základní pravidla. Obzvláště u vlčího výběhu, kde se přece jen musí vynaložit víc času na to, než se některá z šelem byť jen na okamžik mihne kdesi mezi stromy. Různým individuím to bohužel dává dost prostoru na to dělat kolem sebe bordel.

sumava, vlk, srni, nature, priroda

Kolik vlků ve výběhu je, se mi nepodařilo spočítat. Ale určitě to vědí (a říkali mi to) v návštěvnickém centru. Tak mi kdyžtak dejte vědět, jestli to zjistíte

Volné výběhy ale nejsou osamocenou atrakcí bez ničeho. Každý z nich má své centrum sestávající z energeticky pasivního domu. V něm najdete informační středisko s naučnými koutky,  ochotnou obsluhu, která vám vysvětlí, co nevíte, případně pustí na videu záběry z výběhů. K dispozici jsou také venkovní stolky nebo toalety. Venku je také dětské hřiště nebo stojany pro kola. Auta mají k dispozici parkoviště.

sumava, vlk, srni, nature, priroda

Vlk na Šumavě

Návštěva těchto míst se rozhodně vyplatí, ať už jste zoolog samouk, učitelka s dětmi na výletě, milenec s milenkou, manžel s manželkou nebo rodič s ratolestmi nebo cokoli. Přinejmenším neproděláte, protože za vstup se nic neplatí. Jen si na webu www.npsumava.cz zkontrolujte otevírací hodiny, protože ty se v závislosti na ročním období mění. A jestli tápete, co dělat, až vás omrzí vlci a jeleni, tak nějaké tipy určitě najdete na těchto stránkách www.krasysumavy.cz.

šumava, kvilda, příroda, sumava, nature, kvilda

V první zóně nedaleko jeleního výběhu na Kvildě. Konkrétně mezi Kvildou, Jezerní slatí a Horskou kvildou

Pokud se vám tenhle článek líbí, dejte like i facebookové stránce Hike My World, kde se vám budu snažit dodávat další informace a tipy na zajímavá místa :)