sundance

Park City, dějiště jednoho z nejslavnějších světových filmových festivalů – Sundance

Každoročně koncem ledna se v americkém Salt Lake City a okolí nemluví o ničem jiném než o největším a nejznámějším festivalu nezávislých filmů Sundance. Do nedalekého malebného městečka Park City se sjede světová filmařská špička a desetitisíce fanoušků. Loni jsem měl možnost do něj na několik dní nahlédnout.

sundance

Když člověk uprostřed zimy přijede do Park City, přechází ho zrak. Westernové městečko s malebnými domky je jako vystřižené z filmů o americkém středozápadu. Leží asi hodinu jízdy z hlavního města Utahu Salt Lake City a bydlí v něm sedm tisíc lidí. V době festivalu jich tam ale každoročně přijíždí 40 až 50 tisíc.

Permice za 90 tisíc

Festival Sundance založil před lety věhlasný Robert Redford. Dříve menšinová akce se od té doby rozrostla na filmovou událost světového významu. Přestože hvězdy nezávislé scény, které do Park City přijíždějí, většinou nejsou tolik známé jako ty z velkých studií, narazí i tam člověk na skutečnou filmovou smetánku.

sundance

Kdybyste se chtěli na festival vydat, budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Můžete si koupit balíček lístků nebo permanentku na jednu či druhou polovinu festivalu. Permanentka na všechny filmy v první půlce, tedy na šest dnů, stojí v přepočtu 90 tisíc korun. Deset lístků vyjde na 15 tisíc. Asi se nemusím zmiňovat o tom, kolik tam v tomhle exponovaném období stojí bydlení, že?

sundance

Takže asi tak. Není to bohužel záležitost, kterou by si mohl dovolit každý, co jezdí rok co rok k nám do Varů. Jenže! Vary ani zdaleka nedosahují půvabu Park City. Tohle indiánské městečko rozkládající se v údolí kolem hlavní ulice Main Street je dechberoucí. Stačí se podívat na ty sluncem zalité historické budovy a na ty krásné hory kolem dokola.

sundance

Je to lyžařská oblast. Až na ulici vedou sjezdovky, které vidíte vlastně všude na kopcích kolem města. A že je Američané umějí vybavit. Stejně jako špičkové hotelové resorty. Není divu, že do města zavítal i slavný streetartista Banksy, který před lety v předvečer festivalu zanechal po městě několik svých děl. Bohužel, aktivní občané milionové malby nepoznali a většinu z nich ještě druhý den přetřeli. Pár jich ale ve městě zůstalo. (Natočil jsem o nich reportáž do Blesku, kterou si můžete pustit tady.)

sundance

Kdybyste náhodou na Sundance jeli, dejte vědět. Park City rozhodně stojí za vidění. Vsadím se, že si svou jedinečnou atmosféru uchovává i mimo festival. Což vzhledem k přelidněnosti v tomto období může být i lepší a rozhodně levnější varianta.