los angeles

Surfování je v Los Angeles víc než jen sport. Je to druh existence

Medvědovi kráčejícímu po čtyřech, kterého má Kalifornie ve znaku, občas někdo z legrace přimaluje na záda surfové prkno. Jak je vidět třeba v Los Angeles, jezdění na prknech je možná ještě výmluvnějším symbolem. Kdo má Američany zapsané jako vypasené tlouštíky v modrých džínách s kelímkem kafe a donutem v ruce, ten bude zřejmě v LA překvapen, kolik sportovního duchu se v něm skrývá. Hlavně v pobřežních oblastech to občas vypadá, jako by všichni obyvatelé jezdili buď na surfu, nebo na skateboardu. Takhle jsem je fotil koncem října kolem Venice Beach.

Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Hodně lidí si pod pojmem Los Angeles představí bílý nápis Hollywood, slavná jména na zvoncích v Beverly Hills, případně Brendu a Brendona z 90210. Jenže…

Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Pohled na Venice Beach

V pobřežních oblastech, jako je Santa Monica, Venice Beach nebo Malibu je to o něčem jiném než o hvězdách na zaprášeném chodníku nebo o celebritách nakupujících na předražené Rodeo Drive. Je to i o sportu a zdravém těle a duchu. Překvapivě.
Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Skoro až neuvěřitelně to vypadá, když v jednom z největších měst země pohodlnosti a konzumu potkáváte od rána do večera lidi s prkny, ať už surfovými či skejtovými. K LA ale patří úplně stejně, možná i víc než ten bílý nápis na kopci.
Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Surfaři i skejťáci lemují pobřeží Los Angeles od soumraku do úsvitu. Dalo by se říct, že i v noci, protože tihle lidé nepřestávají být skejťáky nebo surfery ve chvíli, kdy odloží prkno. Jsou jimi na plný úvazek, není to jen vášeň pro pohyb, v LA je to víc než kde jinde životní styl, druh existence.

V 19 přijde policajt a je konec

Ráno ještě před rozbřeskem, když je i v horkokrevném LA chladno, uvidíte vedle ospalých bezdomovců spoustu lidí v neoprenech na půl žerdi a se surfovým prknem v podpaží, jak si to štrádujou na pláž. Některé z nich tam uvidíte i večer po západu slunce, jiní se tam jdou na chvíli protáhnout ráno před prací.
Surfaři a skejťáci v Los Angeles

Ta široká postava uprostřed je policajt a právě odpočítává poslední minuty jezdění. Pak si vyslechne nepřátelský pískot, ale dosáhne svého

Skateboardisti to mají v tomhle ohledu o jednu věc složitější. Tedy alespoň ti, kteří se chtějí prohánět ve slavném skateovém bazénu na promenádě ve Venice Beach. Každý večer před 19. hodinou tam nakráčí místní policajt, postaví se mezi překážky doprostřed areálu a hlasitě odpočítává poslední minuty. Po 19 hodině už si tam nikdo zajezdit nesmí.
Já se skejtovým parkem plným diváků v zádech

Já se skejtovým parkem v zádech

Ani tehdy ale život na pobřeží LA neutichá, naopak. Daleko pod bílým nápisem na kopci u Griffith Observatory to totiž nikdy nespí. O to větší překvapení, když tam každé další ráno zase vidíte ty stejné natěšené tváře čekající na první vlny.

A tady jsou: