I když se jedná o oblíbenou stanici turistů a cykloturistů, dlouhých front se nebojte

Rozhledna Špulka

Je tomu sotva pár týdnů, co na kopci Březák nedaleko Benešova u Prahy vyrostla rozhledna, která kvůli svýmu tvaru dostala jméno Špulka. Zastavil jsem se tam při jednom z motovýletů.

Špulka má strategickou polohu, kdy se tam z Prahy dostanete za půl hoďky za hoďku. Stačí přetrpět nějakých padesát kiláků na D1 a pak sjet na exitu 41, projet obcí Divišov a odbočit do vesnice Lbosín, kde už vás cedule navedou až k parkovišti. Jinak, pokud nejedete z Prahy, směřujte zkrátka na Benešov. Soudě podle množství cyklistů se dá tohle místo spojit i s cyklovyjížďkou a věřim, že je to celkem dobrá trasa s dobrým cílem.

Samotný výšlap na rozhlednu není žádný utrpení, já tam dofuněl bez problémů asi za čtvrt hodiny. Ale cesta je koncipovaná jako taková poznávací a hravá, takže co chvíli narazíte na nějaký naučný tabule, vyřezávaný figurky nebo poznávačku se jmény ptáků. Kolem jsou lány obilí a řepky.

Výstup na rozhlednu není zpoplatněný a nečekají se tam ani žádné závratné fronty. Celá věž má kolem 37 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 30 metrů a vede k ní 150 schodů. Výhled z ní je celkem pěknej.

Takže pokud nebudete vědět, co s načatým dnem, a nemáte to k Benešovu daleko, tohle může bejt dobrý řešení. Navíc v okolí je toho dost dalšího, co se dá navštívit – třeba zajet na Slapy nebo na Konopiště.

[contact-form][contact-field label=’Name‘ type=’name‘ required=’1’/][contact-field label=’Email‘ type=’email‘ required=’1’/][contact-field label=’Comment‘ type=’textarea‘ required=’1’/][/contact-form]