Hovězí steak s gratinovanými brambory

Nejlepší steaky na Šumavě a možná i dál dělají u Štěpána

Že je šumavská Hospůdka u Štěpána sázkou na jistotu, to je známá věc. Párkrát už jsem se tu o ní zmiňoval. Ale nedá mi to, abych se o ní nezmínil znovu. Protože i když jsem si myslel, že už to lepší být nemůže a budou si držet takovou tu svou zaběhnutou fazónu, letos poskočili ještě minimálně o jeden gastro stupínek výš. Takže jestli jsem dřív doporučoval, dneska skoro nakazuju, abyste se tam zastavili, pokud můžete.

Od chvíle, co se restaurace ukrytá kdesi v polích u Sušice proslavila v pořadu Zdeňka Pohlreicha, stala se vyhledávaným místem hlavně obyvatelů přilehlých obcí. Teď už bych si troufl tvrdit, že se jedná o celorepublikový unikát. Takových míst, kde se snoubí prvotřídní jídlo, skvělá péče a jedinečné zázemí s umístěním uprostřed nádherné divoké horské přírody, mnoho není.

Kolem restaurace je zahrádka, kde si pěstují vlastní bylinky a zeleninu. U kus dál je louka, kde se pase dobytek na steaky

Kolem restaurace je zahrádka, kde si pěstují vlastní bylinky a zeleninu. U kus dál je louka, kde se pase dobytek na steaky

Už jsem tady popisoval, jak se nad útulnou, vzhledem starobylou, ale duchem moderní hospodou pasou krávy, z nichž Štěpánovi kuchaři vyrábějí prvotřídní steaky. Taky jsem dodával, jak je super, že si můžete před jídlem či po něm udělat procházku po okolních loukách. Po své zatím poslední návštěvě z letošního léta ale chci zdůraznit, jak se zlepšila tamní kuchyně.

Tatarák jako předkrm

Tatarák jako předkrm

Na dřeň

Takhle to skoro zní, jako by měli co zlepšovat. To si nemyslím. Už léta se tam vařilo nejlíp v kraji. Takže mě letos zaskočilo, kam až se ještě posunuli. Dřív mi trochu vadilo, že se málo obměňovala nabídka. To je pryč. S novým (přiznám se, že nevím, jak dlouho je nové) menu přibyly do repertoáru kuchařské skvosty – ať už jde o steaky nebo domácí limonády. Pokročili i v rámci servírování – součástí jídel (alespoň v létě) se staly jedlé kytky, které nejenže dobře vypadají na talíři, ale taky kupodivu dobře chutnají. O skvělé obsluze a vypiplaných prostorách ani nemluvě.

Zmrzlina jako dezert

Zmrzlina jako dezert

Nemá cenu se více rozepisovat, protože to si člověk musí ochutnat, jinak z toho stejně nic nemá. Můžu dodat jen to, že tohle už není jenom regionální záležitost, tam se vyplatí zajet i zdaleka.

Pokud by vás zajímaly další podrobnosti, najdete je v tomhle starším článku: Kde si vychutnat Šumavu a nejproslulejší steaky v západních Čechách