A konečně hořká tečka v cíli

Hořká tečka v cíli naší cesty

Bylo načase se poohlídnout taky po rodné hroudě, a tak jsme prst na mapě tentokrát zabořili kousek od Prahy, do kopců na severu republiky. Po náročném vánočním a novoročním válení jsme si vyrazili na tři dny dopřát relax v Krkonoších a Podkrkonoší. Cílem byl poklidný víkend s válením v sauně a nějaké to běžkování. Obojího byl dostatek.

Výhled z Lysé hory do údolí

Výhled z Lysé hory do údolí

Základem byla dobrá základna, kterou se nám stal penzion Trautenberk ve Studenci, nezajímavé a průměrné vesničky kousek od Vrchlabí. Název ubytovacího zařízení, až příliš evokující českou zálibu v pohádkování a letech dávno minulých, ve mně příliš důvěry nevzbuzoval, ale ukázalo se, že opak je pravdou.

Dřevěná socha Krakonoše jako známka toho, že jsme na správném místě

Dřevěná socha Krakonoše jako známka toho, že jsme na správném místě

Nikdo mi za to neplatí a ani nás tam nenechali spát zadarmo, ale nemůžu si nechat pro sebe, že právě díky ubytování byl tenhle víkend výborným zážitkem. Jednalo se o rozhlehlou prvorepublikovou vilu s moderním vybavením.

První výhodou byla výborná restaurace specializující se na steaky. Pravda, kuchaři se moc nedařilo vystihnout rozdíl mezi mírou propečení, ale všechno ostatní bylo, jak má. Troufnu si říct, že to byly jedny z nejlepších steaků, které jsem měl. A to 300g flákota vyšla na 199 korun. No, od pátečního do nedělního oběda jsem tam spásl kilo a čtvrt masa.

Zasloužená odměna po sportovním dni a válení se v sauně

Zasloužená odměna po sportovním dni a válení se v sauně

A druhou výhodou byl prvotřídní wellness. Čekal bych obyč saunu a malou vířivku v bílém zdravotnickém provedení s všudypřítomnou vůní chlóru a sava, ale když nás zavedli do potemělé místnost s relaxační muzikou, svíčkami, nasvícenou vířivkou a moderně zařízenou saunou, spadla mi čelist. K tomu patřil i servis v podobě drobného občerstvení, případně šampusu za příplatek. Po dni stráveném túrami pecka!

Trocha toho pózování

Výlet na běžky neměl chybu

Co víc si přát od takového víkendu. Snad jen víc sněhu. Penzion sice sliboval běžkařské stopy od hotelu, jenže po sněhu nebyla ani památka. Do horských středisek to však bylo půl hodiny cesty.

Toho jsme využili každý den, obzvlášť v sobotu, kdy jsme za odporného mrholivého oblačna vyrazili do Rokytnice nad Jizerou a nechali se s běžkami vyvézt na Lysou horu. Tam nám znovu spadla čelist. Kouzlo inverze před námi na vrcholku rozprostřelo mrakové polštáře, nad kterými se blankytnou oblohou prořezávalo ostré zimní slunce. K tomu tajemné postavy připomínající stromy pod nánosem sněhu, tyčové značení obrostlé jehličkami mrazu…prostě idylka.

Mrazivé jehličky na tyčovém značení

Pětikilometrová cesta za pivem Paroháč na Labské boudě utekla jako nic, stejně tak cesta zpátky s vidinou dalšího kusu krávy na talíři a večeru ve vířivce. Škoda teda, že Labská bouda ztělesňuje českou horskou klasiku v tom nejhorším slova smyslu: vysokohorská přirážka na všechno, zastaralé prostředí a stejně tak staré standardy obsluhy. Zkrátka žádná odměna za projevenou námahu. Dobře, jednu jsem si přece jen našel, dvě baňaté třetinky s obrázkem kopulujícího jeleního páru mi od minulého víkendu zdobí poličku nad televizí:)

Pokud by se vám nechtělo zrovna vyjíždět na vrchol hor, žádný problém. I v nižších polohách po okolí je co dělat. My například páteční odpoledne a nedělní dopoledne strávili v nedalekém Benecku (cca 15 min cesty). Poprvé jsme se šli jen projít, načež jsme zapadli do kavárny Café Benecko – moderním vzoru městské kavárny, kde umí:) Umí třeba dobrý kafe a tiramisu.

Výhled z rozhledny Žalý byl poněkud žalostný

Výhled z rozhledny Žalý byl poněkud žalostný

Z Benecka také vede cca tříkilometrová stezka na vyhlídku Žalý. Tam jsme se vypravili v neděli dopoledne. Tehdy v našem případě platilo, že cesta je cíl. Protože zatímco výšlap k rozhledně byla taková romantická procházka zasněženým lesem, z rozhledny nebylo (opět díky kouzlu inverze) vidět nic a hospoda u rozhledny byla narvaná k prasknutí. Ale za tu cestu to stálo:)

A věřte nebo ne, celá tahle záležitost vyšla se vším všudy sakumprásk na 4500 Kč pro dva lidi. Co ještě dodat?

Pokud byste se na to samé místo chtěli taky vypravit, tady se dá rezervovat ubytování: http://bit.ly/ubytovani-krkonose