Hikemyworld.com

Let the adventure begin

Žiju low cost a je mi dobře

Pizza za pět dolarů zcela převrátila můj stravovací režim

Pizza za pět dolarů zcela převrátila můj stravovací režim

Bude to už 14 dní, co jsem se vypravil do USA a možná dál. A na každý takový delší cestě, pokud nemáte stabilní příjem nebo horentní úspory, se musí člověk uskromnit. A tak jsem od začátku najel na low cost režim, což nemusí nutně znamenat hladovku ani spaní pod mostem. Vlastně je to docela fajn.

Stejně jako v běžným životě i na cestách člověk denně platí za spoustu věcí. Důležitý je si uvědomit, co je skutečně potřeba, co je mrhání penězi a co se dá snížit na únosnější míru.

Zážitky a další věci se nedají úplně osekat, ale je důležitý si uvědomit, co je zbytečný

Zážitky a další věci se nedají úplně osekat, ale je důležitý si uvědomit, co je zbytečný. Tady západ slunce

Já odjel s cca 100 tisíci korun, což je sice částka, za kterou by se dalo v Česku pořídit slušný auto, zaplatit nájem na půl roku, chodit měsíc večeřet do luxusních restaurací a bůhví, co ještě. Ale na cestách, speciálně po západních zemích, je to zrnko písku na pláži vysokých výdajů.

Tak třeba za čtyřku piva v hospodě dáte od 8 do 12 dolarů, stejná cena je za něco malýho k snědku, třeba mísu cibulových kroužků. Za noc v hostelu dáte alespoň tisícovku korun, k tomu připočtěteme spoustu drobných výdajů, jako jsou jízdenky atp. To se pak člověk ani nerozkouká a dvacet tisíc je pryč, než otočí první list v kalendáři.

Kroužky a pivo. Tahle nevinnost vyjde v přepočtu na čtyři stovky

Kroužky a pivo. Tahle nevinnost vyjde v přepočtu na čtyři stovky

Samozřejmě že to nejde zadarmo, ale dá se na to vyzrát. Po vyškrtání všech zbytečných výdajů – chápu, že holky potřebujou všechny ty šminky a šaty a nový boty, chraň bůh, jestli je to zbytečný – nám zbude jen utrata za bydlení, jídlo a případně dopravu.

V hostelech ušetříte nejen za bydlení

Co se týče bydlení, můžeme si v takovým případě nechat zdát o vlastním pokoji s koupelnou. Pro mě jsou stejně na cestách ideální hostely. I v LA se dají semtam sehnat pod tisícovku za noc v pokoji s dalšími 8 až 12 lidmi. A není to většinou tak hrozný, jak se může zdát. Navíc člověku mnohdy poskytnou další služby zdarma.

Kafe zdarma po celý den je jednou z těch služeb, která mě osobně ušetřila mraky peněz a nervů

Kafe zdarma po celý den je jednou z těch služeb, která mě osobně ušetřila mraky peněz a nervů

Na portálech, jako je třeba Booking.com, kde hledám já, si můžete podle komentářů ubytovaných udělat obrázek o tom, co od bydlení čekat. Mně na hostelech vyhovuje to, že ač introvert, můžu tam poznávat spousty lidí a dostat spoustu tipů. Jasně, ne vždycky máte náladu na to věčně stejný dotazování, odkud jste, jak se u vás řekne Na zdraví, jestli jste Rusové a kolik vodky vypijete, ale i tohle je dobrý pro osobní rozvoj – třeba nacvičení asertivity. A jinak si taky zlepšujete jazyky a rozšiřujete obzory a kontakty, které se vám budou ještě jednou hodit.

A jak už jsem říkal, některý hostely mají v ceně praní, nekonečnou zásobu kafe nebo další benefity, který vám ušetří spoustu peněz. Vyplatí se hledat podle toho.

Konzervy, polívky a levná pizza

Pokud jde o jídlo, existuje taky spousta způsobů, jak neutratit majlant. Jasně, na dovolený si člověk chce dopřávat, ale tohle není až tak úplně dovolená, takže na tři restaurační jídla denně si nechte zajít chuť.

Chleba, burakový máslo a okurka. I taková véča stačí

Chleba, burakový máslo a okurka. A lahváč. I taková véča stačí.

Vyberte si bydlení, kde nabízejí snídani v ceně – a radši si prověřte v komentářích, jestli to není třeba jeden krajíc chleba s máslem – jako se to jednou stalo mně, jelikož jsem si ty komentře nečetl. A protože je snídaně nejdůležitější jídlo dne, tak se nešetřete. Teď radši jen řeknu, jak to dělám já, aby mě dietologové necupovali za nabádání k gastronomickým sebevraždám.

Taková studentská klasika

Taková studentská klasika

Ono to není nic objevnhýho, jen jsem se vrátil k vysokoškolský stravě – místo jednoho teplýho jídla chleba s čímkoli a jinak buď uklohnění něčeho, co je v mých silách, nebo polotovary – polívky z pytlíku, konzervy s gulášem. Nelekejte se, ani to není o přemlouvání se, tady jsou prostě fakt dobrý a levný, ne jako v Čechách, kde i drahý super bio cosi obsahuje shity a chutná hnusně. A pak je ještě ta výhoda hostelu, že se tam právě dá vařit, někdy i společně s vícero lidma, což taky přinese nějakou úsporu a může to být i zábava.

Pozn.: Pár hodin po dopsání tohohle odstavce mi kamarádi z hostelu prozradili sladký tajemství, že ve všudypřítomné prodejně 7 eleven je k dostání celý kolo masivní pizzy do krabice za 5 dolarů, což okamžitě obrátilo můj gastronomický režim vzhůru nohama.

Ani low cost se nesmí přehánět

Samozřejmě ale nic se nesmí přehánět. Jakmile se začnete odbývat, ať už v jídle nebo čemkoli, vrátí se vám to na fyzice i psychice. Proto vždycky třeba jeden dva dny jedu tenhle úspornější režim s konzervama, ale další den jdu na večeři do hospody. Stejně tak u bydlení si člověk jednou za čas zaslouží sáhnout hlouběji do kapsy a užít si víkend v pěkným hotelu s vlastnní širokou postelí a vanou. Jinak z toho všeho budete jen otrávený.

Jednou za čas si i to kafe koupím. Ale ne zas tak často, aby se naučili správně napsat Václav

Jednou za čas si i to kafe koupím. Ale ne zas tak často, aby se naučili správně napsat Václav

To platí i o zážitcích. K čemu člověku je, že ušetří, když by měl jen sedět na zadku a nemít žádný zážitek. Jasně že se nedá chodit večer co večer na koncerty, do kina, na party a podobně, ale čas od času se musí.

A pak jsou tady ještě různý vychytávky. Třeba v Americe se vyplatí sbírat z letáků slevové kódy, díky nimž můžete při nákupech ušetřit i výrazně. Jindy se dají využívat různé sdílené služby. Samozřejmě u bydlení funguje couchsurfing, neboli bydlení u někoho zdarma, ale to většinou funguje jen holkám, které za to mnohdy platí různými nemilými zkušenostmi s obtěžováním. Podobně je to u jízdy stopem.

Z hospody sockou, nikoli taxíkem :)

Z hospody sockou, nikoli taxíkem :)

Existuje spousta drobností, na kterých se dá ušetřit. Třeba si doplňovat vodu v pítkách na ulicích, chodit cvičit do venkovních posiloven místo do fitka, komunikovat přes internet ve Starbucksu, kde je Wi-Fi zdarma a většinou si tam ani nemusíte kupovat kafe. Prostě v těchhle chvílích není čas na hrdinství, žijte jako socky, vyplatí se to 😀

Počet komentářů: 1

  1. A co tam vůbec děláš? Jel jsi sám šetřit do Ameriky? 😀

Napsat komentář

Your email address will not be published.

*